Learn more
No featured offers available
We feature offers with an Add to Basket button when an offer meets our high quality standards for:
- Price,
- Delivery option, and
- Customer service
Samsung Galaxy A17 5G, 128GB, 4GB, 50MP Screen 6.7" - Black
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 15.0 |
| RAM memory installed size | 4 GB |
| CPU speed | 2.4 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh rate | 90 |
| Model name | Galaxy A17 5G (128GB) |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
About this item
- 4GB RAM, 4GB RAM Plus and 128GB internal storage
- Best-in-class Processor (Exynos 1330 Octa-Core)
- Triple camera up to 50MP with optical stabilization
- Galaxy AI- Gemini Live & Circle to Search
- Samsung Wallet for payments securely and conveniently
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
More items to explore
Product description
Samsung Galaxy A17 5G Cell Phone, with Built-in AI, 128GB, 4GB RAM, 4GB RAM Plus, Up to 50MP Rear Camera 13MP Front Camera 6.7" Super AMOLED Heavy Duty Screen Exynos 1330 Octa-Core Processor, Android 15 with 6 Upgrades, IP54 Water and Dust Resistance, NFC, Samsung Wallet, Battery out of 5000 0mAh, Dual Chip. The Galaxy A17 5G has arrived to transform the way you connect with it, having everything to be your first Galaxy with AI. With it, you will record every moment with a triple camera up to 50MP. Its 6.7" Super AMOLED display has more strength. Built to last, the design features a modern design, premium finish, up to 6 Android updates and up to 6 years of IP54 security upgrades from water and dust. Navigate with 5G speed and quality, bringing style, functionality, performance and endurance all in one device. As a novelty the new Galaxy A17 5G features built-in Gemini and Circule to Search Google's AI tools. Built in Gemini enriches your everyday life with an easy-to-use AI assistant who understands what you say naturally. Simply tap the side button and you quickly access Gemini. With built-in action enters apps, Gemini integrates not only Google apps, but also native Galaxy and third-party apps to offer smart assistance in using your device. Using Circule to Search, you can intuitively search anything on the screen, like images, music, or text. In image search, simply circle an item or object to view additional information about it. Want to learn more about a song? Tap, sing, or hum to find more information about it. And with the action pins make calls, send emails or visit a website with just a touch of the screen. Optical Stabilization (OIS) 50MP Triple Camera allows you to capture every detail from different angles for creative photos and videos even on the go. Take your memories to the next level. The 6.7" FHD+ Super AMOLED display gives you more vivid colors, deep contrast and optimized brightness for any room, whether you're watching movies, playing games or browsing social media. And be carefree, Gorilla Glass Victus gives you superior durability from scratches and falls. Built to last and updated for a longer, the Galaxy A17 5G provides a long-lasting, secure experience with up to 6 Android OS updates and up to 6 years of security updates. In addition, it has IP54 protection, ensuring water and dust resistance. Your security is enhanced through the Samsung Knox Vault, ensuring that sensitive and sensitive data such as passwords and unlock pins, remain secure. Its sophisticated and fine finish with a thickness of 7.5mm and only 7.2oz brings comfort and ergonomics. With the SmartSwitch app you can easily and conveniently transfer the content of your previous phone (photos, contacts, calendar events, notes, device settings, and more). The Galaxy A17 5G is more than a smartphone is your new partner to work, have fun and connect, combining state of the art technology with Samsung reliability.
Product Information
| Operating System | Android 15.0 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | black / black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Compatible Devices | Samsung |
| Product Features | Built-In GPS, Dual Chip, NFC, Unique with up to 6 Android updates and up to 6 years of security updates, Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Digital Zoom | 10 x |
| Battery Capacity | 5000 |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 5000 |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Feedback
Samsung Galaxy A17 5G, 128GB, 4GB, 50MP Screen 6.7" - Black
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 90 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2340x1080 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | SIM Tray Ejector, USB Cable, User Manual |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | Outdoor Adventures, Mobile Photography, Gaming, Heavy Usage |
| Unit Count | 1.0 count |
| External Testing Certification | ANATEL: 030822500953 / MODELO: SM-A176B/DS |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FPPQ5T37 |
| Customer Reviews |
4.5 out of 5 stars |
| Item Weight | 192 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.4 x 7.8 x 0.7 centimetres |
| Video Capture Resolution | 30fps |
|---|
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from the United Kingdom
- 4 out of 5 stars
Coulsdon
Reviewed in the United Kingdom on 25 April 2026Simple clean line easy to use
To set it up simple
Sending feedback...Sending feedback...HelpfulThank you for your feedback.Sorry, we failed to record your vote. Please try againThank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Top reviews from other countries
Décio Luiz5 out of 5 starsÓtimo para usar em casa e na Rua
Reviewed in Brazil on 22 March 2026Chegou na data certa , embalagem excelente , produto muito bom , vale a pena.
Comprei para usar principalmente na rua, devido a questões de segurança ( não coloco APP de Bancos e nada de importante ).
Este aparelho A17 tem muitos recursos , achei excelente , mas como disse anteriormente tenho um MS52 da Samsung que só sai de casa em alguma viagem ( apps bancários e coisas importantes ) e o A17 ficou para usar na Rua.
DM
Sending feedback...Thank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Oscar Luis Mota5 out of 5 starsMuito bom .
Reviewed in Brazil on 7 April 2026Para que quer um celular com custo e benefício, este é o aparelho ideal. Ainda tenho 5G.
Sending feedback...Thank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Cleiton A Leandro5 out of 5 starsCelular A17
Reviewed in Brazil on 23 April 2026Muito bom aparelho
Sending feedback...Thank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Cristiane Souza Martins5 out of 5 starsO aparelho chegou no prazo
Reviewed in Brazil on 25 April 2026Aparelho muito bom
Sending feedback...Thank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Santana5 out of 5 starsCelular sansung
Reviewed in Brazil on 28 April 2026Celular bonito, leve e rápido. Entrega pontual. Super indico.

Celular bonito, leve e rápido. Entrega pontual. Super indico.
Sending feedback...Thank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A17 5G, 128GB, 4GB, 50MP Screen 6.7" - Black
From Samsung
4.5 out of 5 stars, 34 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- 4GB RAM, 4GB RAM Plus and 128GB internal storage
- Best-in-class Processor (Exynos 1330 Octa-Core)
- Triple camera up to 50MP with optical stabilization
- Galaxy AI- Gemini Live & Circle to Search
- Samsung Wallet for payments securely and conveniently
Product description
Feedback
Did you find this product summary feature useful?











