Customers who viewed this item also viewed
OnePlus 13 5G Smartphone - 16GB RAM, 512GB Storage - SIM-Free - Arctic Dawn (UK Version + 2 Year Warranty)
Purchase options and add-ons
- Select Get your estimated trade-in value to get your device's trade-in value on our partner's site.
- Find your device by choosing your device brand and model or entering the IMEI number (smartphones only).
- Answer a few questions about condition.
- Get your estimated trade-in value.
- Prepare your device: back up your data, log out of apps and accounts, remove security locks and factory reset your device.
- Ship your device for free using the provided label.
- Our partner will verify device condition upon receipt. Final value may vary if condition differs from assessment.
- Get paid on your bank account within 3-5 business days after verification.
| Brand | OnePlus |
| Operating system | Android 15 |
| RAM memory installed size | 16 GB |
| CPU model | Snapdragon |
| CPU speed | 4.32 GHz |
| Screen size | 6.82 Inches |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Refresh rate | 120 |
| Model name | OnePlus 13 |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
About this item
- Snapdragon 8 Elite for flagship power made smarter - Ultra-flagship platform delivers extreme performance and a smoother digital life.
- Speed meets AI with OxygenOS 15 - Go faster, glide smoother, and work smarter with our most advanced OS.
- Catch all the action effortlessly with Clear Burst - Capture crystal-clear images of blazing-fast motion with rapid-fire photography.
- Industry-leading IP69/IP68 rated with Aqua Touch 2.0 - Get hands on with forward-looking design and future-proof durability.
- All-new, ultra-slim OnePlus Silicon NanoStack battery - Cutting-edge design meets ultra-efficient lithium-silicon technology.
- DisplayMate A++ Rated Display breaks records - All-new 2K ProXDR Display ensures extreme color accuracy and blazing brightness.
Top Brand
OnePlus
92% positive ratings from 1K+ customers
5K+ recent orders from this brand
Product Information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 4.32 GHz |
| Colour | blue |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Headphones Jack | No headphone jack |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Product Features | Dual SIM|Expandable Memory|Fast Charging Support |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Flash Type | built-in |
| Shooting Modes | Automatic, Portrait, Landscape, Night Mode, Macro, Telephoto |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | silicon-carbon battery |
| Battery Average Life | 15.28 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 33.55 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 33.55 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Feedback
OnePlus 13 5G Smartphone - 16GB RAM, 512GB Storage - SIM-Free - Arctic Dawn (UK Version + 2 Year Warranty)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.82 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Display Resolution | 1440 Pixels |
| Display Pixel Density | 510 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | LTE |
| Brand Name | OnePlus |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | USB Cable |
| Manufacturer | OnePlus |
| Model Series | OnePlus 13 |
| Specific Uses For Product | gaming, photography, streaming, video conferencing |
| Unit Count | 1.0 count |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DQ8S77V6 |
| Customer Reviews |
4.4 out of 5 stars |
| Item Weight | 213 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 16.3 x 7.7 x 0.9 centimetres |
| Effective Video Resolution | 1440 Pixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 2K |
| Frame Rate | 60 fps |
Product description
OnePlus 13 16GB RAM, 512GB Storage - Arctic Dawn
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 11 September 2025Really clean UI, good performance in games and nice camera. Also haven't dropped it on anything super hard but so far haven't noticed any damage, which would probably only do damage to the included pre applied screen protector. Speakers could be better for the price though, they're meh. Dunno what's up people saying it came faulty.
- Reviewed in the United Kingdom on 17 August 2025Oneplus 13 has gppd reviews, especially the camerax, but reality is that images on the 1x lens come out blurred, apparently it's a bug introduced and not fixed... highly disappointed with the phone and considering returning the phone.
Top reviews from other countries
Mohammed salimReviewed in Saudi Arabia on 6 October 20252.0 out of 5 stars Chinese flashed version
Great phone, good experience but this seller is selling flashed Chinese version colour os to oxygen os. My Saudi banking apps working with no issues but my Indian bank accounts can't send message so we cannot log in.
nurain p.Reviewed in the United Arab Emirates on 17 August 20255.0 out of 5 stars Best Phone
One of the best flagship phone that I ever used. Better than iphone 14 pro max. Everything is perfect. I will suggest for it.
Nikhil GokulReviewed in India on 26 February 20255.0 out of 5 stars Perfect Smartphone!
Oneplus has outdone themselves with this phone!
The phone is best in all categories.
I'm loving it's stunning display, it's superb Camera which compares and performs better than the iphone 15 pro Max (have compared and the iphone user agrees!), the super powerful battery and the INSANE battery life! (check the attached image). It also gets charged super duper fast! Takes about 30-35 minutes to go from 10-100% and then I hardly ever seen the need to charge it in the next 1-1.5 days. At best cases, it even lasts whole 2 days+
It also has a really premium feeling. I got the beautiful white one, 16+512gb variant.
The Oxygen OS 15 is really fluid and butter smooth. Feels very refined. Speakers are great for audio output in rooms (hall, bedroom etc)
Honestly, coming from OP6 (which itself was a legandary) after ~6.5+ years, THIS IS THE UPGRADE I could ever ask for!
Oh and the AI photo editor works like charm. So does the circle to search. Haven't had chance to test other features yet but I feel like the device will really live upto the feeling so far.
Amazing work Oneplus!
Oneplus has outdone themselves with this phone!5.0 out of 5 stars
Nikhil GokulPerfect Smartphone!
Reviewed in India on 26 February 2025
The phone is best in all categories.
I'm loving it's stunning display, it's superb Camera which compares and performs better than the iphone 15 pro Max (have compared and the iphone user agrees!), the super powerful battery and the INSANE battery life! (check the attached image). It also gets charged super duper fast! Takes about 30-35 minutes to go from 10-100% and then I hardly ever seen the need to charge it in the next 1-1.5 days. At best cases, it even lasts whole 2 days+
It also has a really premium feeling. I got the beautiful white one, 16+512gb variant.
The Oxygen OS 15 is really fluid and butter smooth. Feels very refined. Speakers are great for audio output in rooms (hall, bedroom etc)
Honestly, coming from OP6 (which itself was a legandary) after ~6.5+ years, THIS IS THE UPGRADE I could ever ask for!
Oh and the AI photo editor works like charm. So does the circle to search. Haven't had chance to test other features yet but I feel like the device will really live upto the feeling so far.
Amazing work Oneplus!
Images in this review
Ritesh SinghReviewed in the United Arab Emirates on 7 August 20251.0 out of 5 stars Not a Indian version it's Chinese
I purchased this as it was stated Indian version. However when I'm back to India, I'm not able to use any of the banking and UPI apps as this is not allowing to confirm the sim by sending internal sms to verify the sim inserted for the apps to register the device.
It says Indian version but the version is Chinese PJZ110_15.0.0.503(CN01).
Moiz PenwalaReviewed in the United Arab Emirates on 12 August 20251.0 out of 5 stars Beaware!!! its not INDIAN VERSION
I purchased this, as it was stated to be the Indian version. However, when I'm back in India, I'm not able to use any of the banking and UPI apps.
It says 'Indian version', but the phone is a Chinese version.
For INDIANS, please do not buy from Amazon.
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: OnePlus 13 5G Smartphone - 16GB RAM, 512GB Storage - SIM-Free - Arctic Dawn (UK Version + 2 Year Warranty)
From OnePlus
4.4 out of 5 stars, 196 ratings
Customer reviewsPrice
One-time purchase: USD 1,218.07
All prices include VAT.
About this Item
- Snapdragon 8 Elite for flagship power made smarter - Ultra-flagship platform delivers extreme performance and a smoother digital life.
- Speed meets AI with OxygenOS 15 - Go faster, glide smoother, and work smarter with our most advanced OS.
- Catch all the action effortlessly with Clear Burst - Capture crystal-clear images of blazing-fast motion with rapid-fire photography.
- Industry-leading IP69/IP68 rated with Aqua Touch 2.0 - Get hands on with forward-looking design and future-proof durability.
- All-new, ultra-slim OnePlus Silicon NanoStack battery - Cutting-edge design meets ultra-efficient lithium-silicon technology.
- DisplayMate A++ Rated Display breaks records - All-new 2K ProXDR Display ensures extreme color accuracy and blazing brightness.
Product description
Newer Version Available
OnePlus 15 | 16GB+512GB | Sand Storm | India's First Snapdragon® 8 Elite Gen 5 | 7300mAh Battery | Personalised AI | Game-Changing 165Hz Display | Triple 50MP Camera with 4K 120fps Dolby Vision, 4.6 out of 5 stars, 1,011 ratings
Currently unavailable.
Feedback
Did you find this product summary feature useful?











