Customers who viewed this item also viewed
Learn more
No featured offers available
We feature offers with an Add to Basket button when an offer meets our high quality standards for:
- Price,
- Delivery option, and
- Customer service
OnePlus 15 5G Smartphone, 16GB RAM 512GB Memory, Snapdragon 8 Elite Gen 5, 7300mAh Battery, 4K 120FPS Dolby Vision Video, Triple 50MP Camera, 120FPS Gaming, IP68 Water Dust Resistan, Sand Storm
| Brand | OnePlus |
| Operating system | OxygenOS |
| RAM memory installed size | 16 GB |
| CPU model | Snapdragon 8 Elite |
| CPU speed | 4.32 GHz |
| Memory storage capacity | 512 GB |
| Refresh rate | 120 |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
| Connectivity technology | 5G |
| Colour | White |
About this item
- Extreme Performance Snapdragon 8 Elite Gen 5: Experience lightning-fast app loading and incredibly smooth, stable 120FPS gaming for a seamless mobile experience.
- Cinematic 4K 120FPS Dolby Vision Video: Capture life's moments with stunning clarity and color. Record ultra-smooth, high dynamic range videos that are bright and truly immersive.
- Barrier-Breaking 7300mAh Battery Life: The new Silicon NanoStack battery lets you watch videos for up to 31 hours straight. Enjoy exceptional endurance that keeps up with you.
- Intelligently Yours with Plus Mind AI: Manage your schedule with one key and plan your trip with Gemini integration. Your phone adapts to simplify your daily tasks.
- Adventure-Proof Durability: With a high IP68 rating, it shrugs off dust and water, from heavy rain to high-pressure water jets, giving you peace of mind anywhere.
- Flagship-Grade Triple Camera System: Redefine your mobile photography with a triple 50MP camera system. Capture professional-level detail and enhance your Portrait Mode capabilities.
Top Brand
OnePlus
92% positive ratings from 1K+ customers
5K+ recent orders from this brand
From the brand
-
OnePlus was founded in 2013.
Adhering to the brand philosophy of “Never Settle” and the vision of sharing high-quality technology with the world, OnePlus creates high-quality products for users around the world. Over the years, it has received high praise from users and many top media in Europe and the United States.
In the future, OnePlus will continue to uphold the “Never Settle” philosophy and create the ultimate products for users.
-
OnePlus 15
-
OnePlus 13 & 13R
-
OnePlus Nord 5 Serie
-
OnePlus Watch Serie
-
OnePlus Tablets
-
OnePlus Buds
Product Information
| Operating System | OxygenOS |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Processor Series | Snapdragon 8 Elite |
| Processor Speed | 4.32 GHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Colour | White |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Sim Card Size | eSIM |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Battery Power | 3649.98 |
|---|
| Battery Average Life | 31 Hours |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Warranty & Support
Feedback
OnePlus 15 5G Smartphone, 16GB RAM 512GB Memory, Snapdragon 8 Elite Gen 5, 7300mAh Battery, 4K 120FPS Dolby Vision Video, Triple 50MP Camera, 120FPS Gaming, IP68 Water Dust Resistan, Sand Storm
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Refresh Rate | 120 |
|---|---|
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Brand Name | OnePlus |
|---|---|
| Specific Uses For Product | Outdoor adventures, sports, professional photography |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0CGHKTHSC |
| Customer Reviews |
5.0 out of 5 stars |
| Item Dimensions | 18.4 x 9.8 x 3.7 centimetres |
|---|
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|---|
| Frame Rate | 120FPS |
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star4 star100%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star100%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star100%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star1 star100%0%0%0%0%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonReviews with images
Received my OnePlus 15 with the included watch and the the supervooc charger.
Top reviews from the United Kingdom
- 5 out of 5 stars
Received my OnePlus 15 with the included watch and the the supervooc charger.
Reviewed in the United Kingdom on 8 December 2025Was skeptical at first in buying the bundle. But Received my OnePlus 15 with the included watch and the the supervooc charger. Great price and a genuine/trusted seller.
Great value for Money.

5 out of 5 starsReceived my OnePlus 15 with the included watch and the the supervooc charger.
Reviewed in the United Kingdom on 8 December 2025Was skeptical at first in buying the bundle. But Received my OnePlus 15 with the included watch and the the supervooc charger. Great price and a genuine/trusted seller.
Great value for Money.
One person found this helpfulSending feedback...Sending feedback...HelpfulThank you for your feedback.Sorry, we failed to record your vote. Please try againThank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again - 5 out of 5 stars
Legit
Reviewed in the United Kingdom on 12 December 2025As described, great phone quick delivery
Sending feedback...Sending feedback...HelpfulThank you for your feedback.Sorry, we failed to record your vote. Please try againThank you. We’ll investigate in the next few days.Sorry, We failed to report this review. Please try again
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: OnePlus 15 5G Smartphone, 16GB RAM 512GB Memory, Snapdragon 8 Elite Gen 5, 7300mAh Battery, 4K 120FPS Dolby Vision Video, Triple 50MP Camera, 120FPS Gaming, IP68 Water Dust Resistan, Sand Storm
From OnePlus
5.0 out of 5 stars, 4 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- Extreme Performance Snapdragon 8 Elite Gen 5: Experience lightning-fast app loading and incredibly smooth, stable 120FPS gaming for a seamless mobile experience.
- Cinematic 4K 120FPS Dolby Vision Video: Capture life's moments with stunning clarity and color. Record ultra-smooth, high dynamic range videos that are bright and truly immersive.
- Barrier-Breaking 7300mAh Battery Life: The new Silicon NanoStack battery lets you watch videos for up to 31 hours straight. Enjoy exceptional endurance that keeps up with you.
- Intelligently Yours with Plus Mind AI: Manage your schedule with one key and plan your trip with Gemini integration. Your phone adapts to simplify your daily tasks.
- Adventure-Proof Durability: With a high IP68 rating, it shrugs off dust and water, from heavy rain to high-pressure water jets, giving you peace of mind anywhere.
- Flagship-Grade Triple Camera System: Redefine your mobile photography with a triple 50MP camera system. Capture professional-level detail and enhance your Portrait Mode capabilities.
Product description
Feedback
Did you find this product summary feature useful?








