
Samsung Galaxy S25 FE Dual-SIM (eSIM+pSIM) Cell Phone (2025), AI Smartphone, GSM Unlocked, Large Display, 4900mAh Battery, High Res-Camera, LATAM Stock SM-S731BZKKGTO (Jet Black, 256GB)
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating System | Android |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Screen Size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Model Name | Samsung Galaxy S25 FE |
| Wireless Carrier | Unlocked |
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | 5G |
Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy S25 FE Cell Phone (2025), 256GB AI Smartphone, Unlocked Android, Large Display, 4900mAh Battery, High Res-Camera, AI Photo Edits, Durable, US 1 Yr Warranty, NavyAmazon's ChoiceFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, May 9Only 3 left in stock - order soon.
Samsung Galaxy S25 FE, 128GB, Jet Black - Unlocked (GSM Only) (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Monday, May 4Only 2 left in stock - order soon.
Samsung Galaxy S25 FE 5G (Factory Unlocked, Intl Version) – 6.7" AMOLED 120Hz, 50MP AI Camera, Long Battery Life, High Performance, U.S. Network Compatible – Navy, 128GB with 45W Fast ChargerFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Monday, May 4Only 17 left in stock - order soon.
Samsung Galaxy S25+, 256GB, Navy - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30
Samsung Galaxy S25+ Cell Phone, 256GB Smartphone, Unlocked Android, AI Night Mode Camera, Snapdragon 8 Elite Fast Processor, ProScaler Display, 4900mAh Battery, 2025, US 1 Yr Warranty, NavyFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30Only 3 left in stock - order soon.Sustainability features for this productSustainability features
This product has sustainability features recognized by trusted certifications.Made with chemicals safer for human health and the environment.As certified by
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.Conserves energy compared to similar products.As certified by
ECOLOGO
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.
EPEAT
EPEAT certifies electronic products based on sustainability impacts across their life cycle including requirements for energy efficiency and end-of-life management. An EPEAT registered product can also meet optional more ambitious criteria including reduction of fluorinated greenhouse gases (F-GHGs). Products meeting 50% - 74% optional criteria are 'Silver' and those meeting 75% or more are 'Gold'.Certification Level
GOLDManufactured using processes that reduce the risk of negative environmental impact.As certified by
ECOLOGO
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.
Product Description
6.7-inch FHD+ Dynamic AMOLED 2X Display/ Samsung Exynos 2400 3.2GHz/2.9GHz/2.6GHz/1.95GHz Processor/ 256GB Storage & 8GB RAM/ Rear Cameras: 50MP, 12MP, 8MP / Front Camera: 12MP/ Check Band & Network Compatibility (See Quick Specs)/ SIM 1 + eSIM / Dual eSIM/ 120Hz Max Refresh Rate/ Jetblack Finish
Product information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Color | Jet Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | [Unknown] |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
|---|---|
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 4900 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 4900 Milliamp Hours |
| Item Weight | 76 Grams |
|---|
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy S25 FE Dual-SIM (eSIM+pSIM) Cell Phone (2025), AI Smartphone, GSM Unlocked, Large Display, 4900mAh Battery, High Res-Camera, LATAM Stock SM-S731BZKKGTO (Jet Black, 256GB)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 2340x1080 |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | Everyday Use, Social Media, Photography, Professional Use, Entertainment |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FX3B5FWT |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Top Brand: Samsung
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star5 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star4 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star1 star0%0%0%0%0%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on Amazon Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
alt
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy S25 FE Dual-SIM (eSIM+pSIM) Cell Phone (2025), AI Smartphone, GSM Unlocked, Large Display, 4900mAh Battery, High Res-Camera, LATAM Stock SM-S731BZKKGTO (Jet Black, 256GB)
From Samsung
About this Item
- No Keywords Found
Product Description
Feedback
Did you find this product summary feature useful?





