OnePlus 13R
Purchase options and add-ons
| Brand | OnePlus |
| Operating System | Android 15 |
| Ram Memory Installed Size | 7.99 GB |
| CPU Model | 1.2GHz Cortex A13 Processor |
| CPU Speed | 3 GHz |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Screen Size | 6.78 Inches |
| Resolution | 1284x2778 |
| Model Name | OnePlus 13R |
| Wireless Carrier | Unlocked for All Carriers |
Customers also viewed these products
OnePlus 15, 16GB RAM + 512GB Storage, Dual-SIM, Unlocked Android Smartphone, Snapdragon 8 Elite Gen 5, 7300mAh Battery, Infinite BlackFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
OnePlus 15R, 12GB RAM + 256GB Storage, Dual-SIM, Unlocked Android Smartphone, Snapdragon 8 Gen 5, 7400mAh Battery, Mint BreezeAmazon's ChoiceFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
OnePlus 10 Pro 5G, 128GB+8GB RAM, Single SIM, T-Mobile Unlocked Android Smartphone 6.7" 120Hz LTPO 2.0 Display, HyperBoost Gaming Engine - Volcanic Black (with Generic Charger) (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
OnePlus 10T 5G Dual-Sim 256GB ROM + 16GB RAM (GSM only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Jade Green) - International Version (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Monday, May 4Only 2 left in stock - order soon.
OnePlus 13 Dual SIM 512GB ROM + 16GB RAM (GSM ONLY | NO CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Midnight Ocean) - International Version (Renewed)FREE ShippingOnly 1 left in stock - order soon.
Product information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 7.99 GB |
| Processor Series | 1.2GHz Cortex A13 Processor |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Color | Nebula Noir |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Dual SIM |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 6000 |
| Item Weight | 206 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 6.37 x 2.98 x 0.32 inches |
| Video Capture Resolution | 1264 x 2780 |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Feedback
OnePlus 13R
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.78 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1284x2778 |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 1264×2780 Pixels |
| Display Pixel Density | 450 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Brand | OnePlus |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Built-In Media | Handset,Charger,USB data cable,SIM ejector tool,Quick Guide,Safety Guide,Membership card,Brand sticker,Welcome Letter. |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Manufacturer | OnePlus |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| UPC | 724129304947 |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FDRY4Z2W |
From the manufacturer
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Trusted coverage
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
Product Description
The OnePlus 13R is a high-performing, more affordable Android smartphone designed to bridge the gap between mid-range and flagship devices. It features the powerful Snapdragon 8 Gen 3 processor, a large 6,000mAh battery, a 120Hz ProXDR OLED display, and an improved camera system with a 2x telephoto lens. Running OxygenOS 15 on Android 15, the phone offers strong performance for gaming and daily use, coupled with 80W wired fast charging.
What's in the box
Top Brand: Amazon Renewed
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star5 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star4 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star1 star0%0%0%0%0%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on Amazon



![TUDIA MergeGrip [Military Grade] for OnePlus 15 5G Case (2025) – [Drop Tested] Dual Layer Shockproof Slim Rugged Heavy Duty Tough Protective Phone Case Cover (Black)](https://cdn.statically.io/img/m.media-amazon.com/images/I/41YluNOonWL._AC_SR100,100_QL65_.jpg)

