Xiaomi Redmi A5 4G LTE (for Tmobile Tello & Global) (128Gb + 4Gb) 32MP Ai Dual Camera 6.88" Model 25028RN03L Dual Sim (Sandy Gold)
Return this item for free
We offer easy, convenient returns with at least one free return option: no shipping charges. All returns must comply with our returns policy.
Learn more about free returns.- Go to your orders and start the return
- Select your preferred free shipping option
- Drop off and leave!
Purchase options and add-ons
| Brand | Redmi |
| Operating System | Android |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| CPU Model | Others |
| CPU Speed | 1.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Screen Size | 6.88 Inches |
| Resolution | 1650 x 720 |
| Refresh Rate | 90 hertz |
| Model Name | redmi a5 |
About this item
- USA MARKET ONLY WORK ON TMOBILE MINT TELLO OR ANY UNDER TMOBILE NETWORK PHONE NEEDS A SIM CARD ALREADY ACTIVATED ,OUTSIDE USA WORKS ANY GSM CARRIER SIM GSM FCC ID: FCC ID: 2AFZZRN03L
- Dual SIM + microSD, supports dual 4G Network bands: Supports 4G/3G/2G4G: LTE TDD: B38/40/414G: LTE FDD: B1/3/5/7/8/20/283G: WCDMA: B1/5/82G: GSM:2/3/5/8 / Wireless Networks2.4GHz/5GHz Wi-FiBluetooth 5.4Supports FM radio (with headphone jack)Supports AAC / SBC
- 6.88" large screen display1640*720, 260 ppiContrast ratio: 1500:1Color depth: 8-bitColor gamut: 70% NTSCBrightness: 450 nits (typ)Refresh rate: Up to 120Hz**Refresh rate can be adjusted to up to 120Hz for supported apps.DC dimmingTÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution)TÜV Rheinland Flicker FreeTÜV Rheinland Circadian Friendly**Feature may be available via OTA update.Touch sampling rate: Up to 240HzScreen-to-body ratio 90% (AA/CG)
- filmCamera | HDR mode | Ultra HD | Night mode32MP main camera4P lensf/2.0Auxiliary lensRear camera video recording1080p 1920x1080 30fps720p 1280x720 30fps - Front Camera: HDR mode | Fill-light Portrait mode | Time-lapse | Night mode8MP front camera4P lensf/2.0Front video recording1080p 1920x1080 30fps720p 1280x720 30fps
- 5200mAh battery (typ)Supports 15W fast charging **Power adapter is not Included USB Type-C
- Side fingerprint sensorAI face unlock GPS | Glonass | Galileo | Beidou Virtual proximity sensor | Virtual ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass
- 3.5mm headphone jack - Android 15 (Go Edition) major updates 3 years of security patch updates Mobile Phone | | USB Type-C Cable | SIM Eject Tool | Quick Start Guide and Warranty Card | Safety Information
- UNISOC T7250 processor12nm process, octa-coreCPU: Up to 1.8GHz
Frequently bought together

Customers who viewed this item also viewed
XIAOMI Redmi A5 4G LTE (for Tmobile Tello & Global) (64GB + 3GB) 32MP Ai Dual Camera 6.88" Model 25028RN03L Dual Sim (Midnight Black)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 1 left in stock - order soon.
XIAOMI Redmi A5 4G LTE (for Tmobile Tello & Global) (128Gb + 4Gb) 32MP Ai Dual Camera 6.88" Model 25028RN03L Dual Sim (Midnight Black)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 2 left in stock - order soon.
XIAOMI Redmi 15C 4G LTE (Compatible with Tmobile Tello Mint & Global) (128GB + 4GB) Unlocked Dual SIM 6.9" 50MP Model 25078RA3EL (Midnight Black)Amazon's ChoiceFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 11 left in stock - order soon.
Xiaomi Redmi A5 4G LTE (for Tmobile Tello & Global) (128Gb + 4Gb) 32MP Ai Dual Camera 6.88" Model 25028RN03L Dual Sim (Ocean Blue)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 5 left in stock - order soon.
XIAOMI Redmi 9A (64GB+4GB) 4G LTE Unlocked GSM 6.53" (Tmobile & Global) Dual Sim (Graphite Gray)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 20 left in stock - order soon.
Xiaomi Redmi Note 14 4G LTE (for Tmobile Mint Tello Global) (256GB + 8GB) 6.67" 120Hz 108MP AI Camera Global Version Dual Sim (Midnight Black)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29
Product Description
32MP AI dual camera
Immersive 6.88" display
Secure fingerprint and face unlock
Massive 5200mAh (typ) battery
Powerful octa-core processor
32MP super-clear images
AI all-around dual camera
A new AI dual-camera imaging system for clearer images and an enhanced photography experience.
With a brand-new camera watermark for more unique photos.
Extraordinary night scene photography
Clear and beautiful images
Redmi A5 features a larger camera sensor, bringing 18% more light capture and enabling you to take extraordinary photos in low light and even at night.
8MP front camera
Even selfies look fantastic
An upgraded front camera with a fill light ensures perfect selfie quality.
6.88" high refresh rate display
Smoother and more immersive experience
Lose yourself in films, books and documents with the large display. Supports up to 120Hz adaptive refresh rate for smoother performance.
Boasts full DC dimming, low blue light, no visible flicker and a reading experience reminiscent of a real book so you can read for long periods without damaging your eyes.
Wet touch technology
Precise touch control even with wet hands.
Refreshed design language
Enhanced appearance
A stylish flat frame with a highlighted camera deco creates a design that is as modern as it is functional.
Lightweight and slim
More comfortable grip
Massive 5200mAh (typ)
Long-life battery
The ultra-large battery capacity and 15W fast-charging option make the device ideal for reading and watching videos for long periods without worrying about running out of power. Even after over 1,000 charging cycles, battery life endures unwaveringly.
Product information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Processor Series | Others |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Color | Sandy Gold |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | 3.5mm Jack, Micro USB |
| Form Factor | Smartphone |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human-Interface Input | Microphone |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Compatible Devices | No Compatible Devices |
| Additional Features | Dual SIM |
| Material Features | Durable |
| Front Photo Sensor Resolution | 32 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash | LED |
| Shooting Modes | HDR mode |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 200 Grams |
|---|
| Effective Video Resolution | 1080 Pixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080P, 720P |
| Frame Rate | 90 |
Warranty & Support
Feedback
Xiaomi Redmi A5 4G LTE (for Tmobile Tello & Global) (128Gb + 4Gb) 32MP Ai Dual Camera 6.88" Model 25028RN03L Dual Sim (Sandy Gold)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.88 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1650 x 720 |
| Refresh Rate | 90 hertz |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1640*720 Pixels |
| Display Pixel Density | 268 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Network Technology | LTE |
| Brand | Redmi |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Built-In Media | Manuals, USB Cable, Wall Charger |
| Warranty Description | 30 days |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Model Series | A5 |
| Specific Uses For Product | telecommunication and entertainment |
| External Testing Certification | ANATEL: 011992509185/ Modelo:25028RN03L |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0F3BMJ4NH |
| Customer Reviews |
4.8 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 5200 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Polymer |
| Battery Power | 5200 Milliamp Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
What's in the box
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star87%10%0%0%3%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star87%10%0%0%3%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from the United States
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United States on March 4, 2026Its great
-
Reviewed in the United States on February 22, 2026Excelente este telefono justo lo que necesitaba la duracion de la bateria es perfecta
-
Reviewed in the United States on November 20, 2025Super teléfono
-
Reviewed in the United States on July 22, 2025Muy bueno lo mandé para Cuba y súper
-
Reviewed in the United States on October 5, 2025Para su precio funciona exelente
- Reviewed in the United States on September 23, 2025Unstable connection with T-mobile. Forced to return.
Top reviews from other countries
-
MARIA UBARANAReviewed in Brazil on March 28, 20265.0 out of 5 stars Aparelho celular xiaomi
Aparelho muito bom.
-
DinosaulReviewed in Mexico on January 9, 20265.0 out of 5 stars Excelente calidad precio
Excelente buen precio y buen almacenamiento no tenía tanta fe en el face id pero la verdad esta muy bueno, la cámara tiene un zoom de hasta X10 muy buen zoom y posteriormente aunque no sea una excelente cámara si resalta mucho aún q no es tan buena en interiores pero por el precio es excelente la taza de refresco es hasta de 120 muy buena y la pila es excelente tarda en cargar pero te rinde todo el día (póngalo a cargar en la noche) y pues la verdad por el precio vale la pena ya que te ofrece 128 de ROM (almacenamiento interno) y 4 de ram
-
Victor AntônioReviewed in Brazil on March 31, 20265.0 out of 5 stars Otimo custo benefício!
Produto em perfeito estado, funcionando perfeitamente ja 3 mês, dei de presente pra dois primos, foi entregue antes do prazo
Recomendo a loja, produtos e vendedor
-
Tatiana Gomel BogadoReviewed in Brazil on March 15, 20265.0 out of 5 stars Produto excelente
O celular é excelente. Dei de presente de Natal p minha filha. Resistente a queda. Es equipe da loja super atenciosos
-
Jean N.Reviewed in Brazil on January 19, 20265.0 out of 5 stars RECOMENDO
Excelente produto, comprei para a minha filha e ela adorou. Vendedor atencioso e educado. Chegou antes do previsto. Transação tranquila e transparente. Recomendo loja e produto.

![Anvzle for Xiaomi Redmi A5 4G Case with [2 Pack] Tempered Glass Screen Protector, for Xiaomi Redmi A5 Case [Military-Grade] P](https://cdn.statically.io/img/images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71+6Qtru61L._AC_UL116_SR116,116_.jpg)
![Mr.Shield Screen Protector compatible with Xiaomi Poco C71 / Redmi A5 4G [Tempered Glass] [3-PACK] [Japan Glass with 9H Hardn](https://cdn.statically.io/img/images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71L6u8Xa8yL._AC_UL116_SR116,116_.jpg)







