
HONOR 200 Dual-SIM 512GB ROM + 12GB RAM (GSM | CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Emerald Green) - International Version
Purchase options and add-ons
| Brand | HONOR |
| Operating System | Android 14 |
| Ram Memory Installed Size | 12 GB |
| CPU Model | Snapdragon 7 Gen3 |
| CPU Speed | 2630 MHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Resolution | 1200 x 2664 |
| Model Name | Honor 200 |
| Wireless Carrier | Unlocked |
| Cellular Technology | 5G |
About this item
- 6.7 inches, OLED, 1B colors, 1200 x 2664 pixels
- 512GB Storage, 12GB RAM
- Android 14, Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm), Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510)
- Rear: 50 MP, 50 MP, 12 MP Front: 50 MP
- 161.5 x 74.6 x 7.7 mm (6.36 x 2.94 x 0.30 in)
- 187 g (6.60 oz)
Customers who viewed this item also viewed
HONOR Magic7 Pro Dual-SIM 512GB ROM + 12GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Lunar Shadow Grey) - International VersionFREE ShippingGet it May 1 - 7Only 2 left in stock - order soon.
HONOR X9c Dual-SIM 256GB ROM + 12GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Titanium Black) - International VersionFREE ShippingGet it May 1 - 7Only 1 left in stock - order soon.
HONOR 400 Pro Dual-SIM 512GB ROM + 12GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Midnight Black) - International VersionFREE ShippingOnly 1 left in stock - order soon.
Google Pixel 10 - Unlocked Android Smartphone - Gemini AI Assistant - Advanced Triple Rear Camera, Fast-Charging 24+ Hour Battery, and 6.3" Actua Display - Obsidian - 128 GB (2025 Model)Amazon's ChoiceFREE Shipping by AmazonGet it as soon as Friday, May 8Only 2 left in stock - order soon.Sustainability features for this productSustainability features
This product has sustainability features recognized by trusted certifications.Made with chemicals safer for human health and the environment.As certified by
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.Manufactured using processes that reduce the risk of negative environmental impact.As certified by
ECOLOGO
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.Conserves energy compared to similar products.As certified by
ECOLOGO
ECOLOGO certified products are made with materials that reduce environmental impact at one or more stages of their life cycle, from raw materials to end of life. An ECOLOGO certification indicates that a product has met environmental performance standards, which include criteria in some or all of the following categories: materials, energy, manufacturing and operations, health and environment, product performance and use, and product stewardship and innovation. Products are evaluated on the applicable criteria through testing and auditing.
HONOR 400 Dual-SIM 512GB ROM + 12GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Midnight Black) - International VersionFREE ShippingGet it Apr 29 - May 1Only 17 left in stock - order soon.
HONOR 400 Dual-SIM 256GB ROM + 12GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Desert Gold) - International VersionFREE ShippingOnly 5 left in stock - order soon.
Product Description
The Honor 200 is powered by 2.63 GHz Octa-core processor and it comes with 12GB of RAM. The Honor 400 packs 512GB of internal storage that cannot be expanded.
The Honor 200 runs Android 14 and is powered by a 5200mAh non-removable battery.
FREQUENCIES : COMPATIBLE TO USE WITH NETWORK SIM CARDS THAT WORKS ON
SIM CARD:
2G : GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 and/or
3G : HSDPA 800(B6) / 850(B5) / 900(B8) / 1700|2100(B4) / 1900(B2) / 2100(B1) and/or
4G : LTE and/or
5G : SA/NSA
+
ESIM
IMPORTANT : PLEASE CHECK WITH YOUR NETWORK PROVIDER FOR COMPATIBILITY CHECK BEFORE YOU PURCHASE.
Product information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon 7 Gen3 |
| Processor Speed | 2630 MHz |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Color | Emerald Green |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Additional Features | Dual SIM |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 5200 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5200 Milliamp Hours |
| Item Weight | 1 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 3.94 x 59.06 x 5.91 inches |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Warranty & Support
Feedback
HONOR 200 Dual-SIM 512GB ROM + 12GB RAM (GSM | CDMA) Factory Unlocked 5G Smartphone (Emerald Green) - International Version
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Resolution | 1200 x 2664 |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Resolution Maximum | 1200 x 2664 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | GSM, 3G, 4G, 5G |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand | HONOR |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Built-In Media | USB Cable |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Manufacturer | Honor |
| Specific Uses For Product | Outdoor Adventures, Sports |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0F2GY82Y6 |
| Effective Video Resolution | 1080 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080p |
What's in the box
Top Brand: HONOR
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star5 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star4 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star0%0%0%0%0%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star1 star0%0%0%0%0%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on Amazon








