Refurbished - Excellent
To see product details, add this item to your cart.
Ships from: BidAllies Sold by: BidAllies
Refurbished - Good
To see product details, add this item to your cart.
Ships from: Macalegin Electronics Sold by: Macalegin Electronics
Apple iPhone 14, 256GB, PRODUCT Red - Unlocked (Renewed)
Purchase options and add-ons
| Brand | Apple |
| Operating System | iOS 16 |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| CPU Model | Apple A15 Bionic |
| CPU Speed | 3.23 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Screen Size | 6.1 Inches |
| Resolution | 2532 x 1170 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Model Name | iPhone 14 |
About this item
- Vibrant 6.1-inch Super Retina XDR display with OLED technology. Action mode for smooth, steady, handheld videos.
Frequently bought together

Customers who viewed this item also viewed
Apple iPhone 14, 256GB, Midnight - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, Apr 25
Apple iPhone 14, 128GB, PRODUCT Red - Unlocked (Renewed)Get it as soon as Saturday, May 2
Apple iPhone 14, 256GB, Starlight - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Tuesday, Apr 28
Apple iPhone 14, 128GB, Blue - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Saturday, Apr 25
Apple iPhone 14 Plus, 256GB, PRODUCT Red - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Tuesday, Apr 28Only 2 left in stock - order soon.
Apple iPhone 14, 256GB, Yellow - Unlocked (Renewed)FREE Shipping by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Only 1 left in stock - order soon.
What is Amazon Renewed?
Products you can trust
Quality you can afford
Purchases with an impact
Trusted coverage
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Products you can trust
Quality you can afford
Purchases with an impact
Trusted coverage
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
Product Description
Apple iPhone 14, 256GB, (PRODUCT) Red - Unlocked (Renewed)
From the manufacturer
Product information
| Operating System | iOS 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Apple A15 Bionic |
| Processor Speed | 3.23 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Color | (PRODUCT) Red |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | Lightning |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | eSIM |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | Dual SIM |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 12 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Shooting Modes | High Dynamic Range |
| Battery Capacity | 3279 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 12.7 Watt Hours |
| Item Weight | 172 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 10 x 2 x 2.7 inches |
| Video Capture Resolution | 1080p, 4k |
|---|
Feedback
Apple iPhone 14, 256GB, PRODUCT Red - Unlocked (Renewed)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.1 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2532 x 1170 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 2532 x 1170 Pixels |
| Display Pixel Density | 460 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G, 4G LTE |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand | Apple |
|---|---|
| Model Year | 2022 |
| Built-In Media | Apple iPhone 14, USB Cable |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Series | 2022 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Photography |
| UPC | 753575978594 |
| Warranty Description | 90 Day Amazon Renewed Warranty |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0BN71LR2M |
| Customer Reviews |
4.1 out of 5 stars |
| Battery Average Life | 19 Hours |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
WARNING:
What's in the box
Top Brand: Amazon Renewed
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonCustomers say
Generated from the text of customer reviewsSelect to learn more
Reviews with images
Lovely and arrived fas, but do know it’s eSIM ONLY!
Top reviews from the United States
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United States on January 25, 2026Very nice phone, it had a 100% charge like a brand new phone with no scratches or damages
- Reviewed in the United States on April 9, 2026Fast, works like brand new phone.
- Reviewed in the United States on September 27, 2025Works wonderfully, no highly visible dents or scratches, although there were some tiny ones you can only see if you look VERY closely and put a light on it on the front screen.
Battery max capacity was at 87 which was way better than my 11s 70%. It looks wonderful and is a great upgrade that is also affordable, and transfer was easy as well. I needed it very urgently and it arrived quickly, which was also a plus.
The only downside keeping this from a 5 star is the fact that it doesn’t clearly state it that the phone is eSIM ONLY, which is something to keep in mind if you had a physical sim card.
4.0 out of 5 starsWorks wonderfully, no highly visible dents or scratches, although there were some tiny ones you can only see if you look VERY closely and put a light on it on the front screen.Lovely and arrived fas, but do know it’s eSIM ONLY!
Reviewed in the United States on September 27, 2025
Battery max capacity was at 87 which was way better than my 11s 70%. It looks wonderful and is a great upgrade that is also affordable, and transfer was easy as well. I needed it very urgently and it arrived quickly, which was also a plus.
The only downside keeping this from a 5 star is the fact that it doesn’t clearly state it that the phone is eSIM ONLY, which is something to keep in mind if you had a physical sim card.
Images in this review
- Reviewed in the United States on December 2, 2025Came with a screen protector, I saw some cracks on the front after a week of use and realized I had started to wear out a different layer of glass. I was relieved to see I hadn’t damaged the phone. This red is so beautiful. I should buy a case for this phone soon.
- Reviewed in the United States on February 16, 2026Item was defective when I received it. Phone will turn on initially but randomly shuts off. Ran some diagnostics and the error is a faulty battery which causes the phone to trigger a safety feature and shut off. Item description says they test the items before selling, but this clearly isn’t true as I can’t even keep the phone turned on long enough to compete the iPhone setup process.
- Reviewed in the United States on March 9, 2026Phone works great, looks brand new.
-
Reviewed in the United States on March 29, 2026Muy bueno, lo recomiendo
- Reviewed in the United States on September 11, 20251st- comes in a random box totally suspicious.
you open it and inside is a 84% battery iPhone in a plastic bag with 2 bumps in the boarders "can't wet it IG" and comes with a usb charger, a usb lightning, I didn't read that it's E-Sim Only!
everything almost renewed..
Still not worth for the battery life..
3.0 out of 5 stars1st- comes in a random box totally suspicious.65% good / 35% bad
Reviewed in the United States on September 11, 2025
you open it and inside is a 84% battery iPhone in a plastic bag with 2 bumps in the boarders "can't wet it IG" and comes with a usb charger, a usb lightning, I didn't read that it's E-Sim Only!
everything almost renewed..
Still not worth for the battery life..
Images in this review
Top reviews from other countries
Curtis C.Reviewed in Canada on April 4, 20255.0 out of 5 stars Red I Phone 14 256
Arrived as advertised. Excellent condition and no scratches at all, can't tell from new. I ordered the excellent version so I was delighted to see it's condition. Battery was 100 % ! This phone was probably barely used to still achieve 100% when fully charged. I purchased the extra storage 256 model and saved a lot of money !!! I thought the red model might be owned by someone younger so I was expecting maybe some damage but NO.. Very Happy with this purchase !
BlancheReviewed in Canada on May 15, 20255.0 out of 5 stars It is very fast and has the features I needed. Awesome pick.
I am very happy with the i phone 14. it is not to bulky and the color is great.
GloriaReviewed in Canada on October 31, 20245.0 out of 5 stars Very happy.
Works well. No problems at all.
-
Patrick gagnonReviewed in Canada on December 30, 20241.0 out of 5 stars Aucune entrée pour carte SIM ! Fonctionne seulement avec Esim
Très très déçu ! C'étais un cadeau de Noël et finalement la personne ne peux même pas l'utiliser car il n'y a aucune entrée a double SIM comme mentionné dans les descriptions!
Très très déçu ! C'étais un cadeau de Noël et finalement la personne ne peux même pas l'utiliser car il n'y a aucune entrée a double SIM comme mentionné dans les descriptions!1.0 out of 5 stars
Patrick gagnonAucune entrée pour carte SIM ! Fonctionne seulement avec Esim
Reviewed in Canada on December 30, 2024
Images in this review
Ian C.Reviewed in Canada on January 13, 20251.0 out of 5 stars No sim - US phone
Phone was dead no power when arrived. Battery health at 87% which wasn’t great and it’s a US phone so no slot for SIM card. Had to return.

![Ailun 3 Pack Screen Protector for iPhone 14 [6.1 inch] + 3 Pack Camera Lens Protector,Case Friendly Tempered Glass Film,[9H H](https://cdn.statically.io/img/images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71akVU1CqoL._AC_UL116_SR116,116_.jpg)
![TAURI 2 in 1 Magnetic for iPhone 14 Case Clear, [Compatible with MagSafe] with Screen Protectors, Military-Grade Drop Protect](https://cdn.statically.io/img/images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/712DfQgubFL._AC_UL116_SR116,116_.jpg)















