Refurbished - Excellent
To see product details, add this item to your cart.
Ships from: Learbre Store Inc Sold by: Learbre Store Inc
Refurbished - Acceptable
To see product details, add this item to your cart.
Ships from: YY Wireless Sold by: YY Wireless
Samsung Galaxy A54 5G, 128GB, Graphite - Locked to Verizon (Renewed)
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating System | Android |
| Ram Memory Installed Size | 6 GB |
| CPU Model | Samsung Exynos 3110 |
| CPU Speed | 2 GHz |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Screen Size | 6.4 Inches |
| Resolution | 2220 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Model Name | Galaxy A54 5G Duos |
About this item
- Connectivity technology : Wireless
- Display.size : 6.4 inches
- Memory storage capacity : 128.0 GB
- Operating system : Android
- Transportation restrictions : {modes:["GROUND"],restricted destinations:["APO FPO","POBOX"],eval attrs:{{4AEA6u6jgYPen4a+nN6ahI6RaGF6bWF0U3ltYm9sVGFibGWFIQGIIV7esLvdskg/51wo9cKPXLNxXabdskg/6KPXCj1wpLNxXaXdskhAAAAAAAAAALNxNKNxXw==}}}
- Batteries included : True
- Item dimensions : 2.31 inches
Frequently bought together

What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Trusted coverage
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Trusted coverage
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
From the manufacturer
Product information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | Samsung Exynos 3110 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Color | Black |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Form Factor | Smartphone |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | No headphone jack |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Camera Description | Front |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Number of Front Cameras | 2 |
| Battery Description | Lithium-Ion |
|---|
| Item Weight | 0.35 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 6.23 x 3.02 x 0.32 inches |
| Phone Talk Time | 24 Hours |
|---|
| Effective Video Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Frame Rate | 30fps, 60fps, 120fps |
Feedback
Samsung Galaxy A54 5G, 128GB, Graphite - Locked to Verizon (Renewed)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.4 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2220 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Display Resolution Maximum | 2622 x 163 |
| Display Pixel Density | 411 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Verizon |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2023 |
| Built-In Media | USB Charger Block, USB Charging Cable |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | A54 |
| Specific Uses For Product | Videography |
| UPC | 657768642173 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0CJ5W4RXD |
| Customer Reviews |
4.1 out of 5 stars |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Product Description
Meet the Samsung Galaxy A54 5G, the smartphone full of incredible features that lets awesome belong to everyone. Whether it’s snapping pics with friends, finding that next delicious recipe or playing games while waiting in line, Galaxy A Series lets you do it all. View your favorite games, videos and blogs on an incredibly smooth, super-fluid display that loads at the speed of 5G. Take stunning selfies on the amazing front camera. Plus, Galaxy A Series automatically syncs with other Galaxy devices — helping keep your life organized every day. Packed with all you need and more, Galaxy A Series is here to place awesome right in your pocket. Pair the A54 5G with Verizon, the network America relies on.
What's in the box
Top Brand: Amazon Renewed
Brands in this category on Amazon
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyzed reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonCustomers say
Generated from the text of customer reviewsSelect to learn more
Reviews with images
Sold as Excellent, but only in acceptable condition
Top reviews from the United States
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United States on March 15, 2025This refurbished phone has been great. It's worked just like a brand new phone since I got it about 6 months ago. The charge lasts all day, and there's no lag times or issues. I bought a super fast charger, so I only have to plug it in for an hour at night. I use it every day for web browsing, streaming videos, and making calls. The only thing I don't do is gaming. The volume is good too. It won't get crazy loud, but I have a cheap Bluetooth speaker if I'm doing outside chores like gardening and there's a lot of other surrounding daytime noises like vehicle traffic.
The Android OS it comes with has all the options I need, plus a number of functions I'll probably never need to take advantage of.
If I lose this phone or break it (it's been dropped hard more than a few times) I'll definitely buy the exact same one if they're still being sold.
- Reviewed in the United States on November 6, 2025Purchased from Edge Cellular. The phone was described as "excellent". It was in excellent condition I could not find a hairline scratch. Maybe a slight sign of scuff right at the charging port. Totally happy with condition and function. The battery life seems good and it came with a generic fast charger. Edge Cellular did not let me down. Shipping was on time and the price was very competitive.
- Reviewed in the United States on November 3, 2025Great mid range phone. I dropped my old phone in a salt water puddle at the beach. It was instantly fried. I ran to a big store that starts with a W. Bought what they said would be a good mid range phone. It was so slow I lost my mind. So, I returned the one from the big W and after reading plenty of reviews I ordered this A54. I have not been disappointed. It works great and runs fast for a mid range phone. Samsung has a really nice software platform.
- Reviewed in the United States on December 3, 2025Delivery and physical condition of the Samsung A54G phone was excellent, however, the phone was stolen. After I put my SIM in the phone, my phone number and line werresuspended by Verizon (was supposed to be a Verizon phone). I could not call, text or receive data even though I had good signal. I was on chat with Verizon support all day and through 3 techs until finally referred to a local Verizon Store which I had to go to the next day. After a just a few minutes I was told the phone was stolen, and any carrier would have suspended the phone service. Thus, the phone, although in great shape, is totally worthless.
- Reviewed in the United States on June 25, 2024I can't unlock this phone in my region, help,
what can I do ?
- Reviewed in the United States on January 22, 2024This was my first time buying a "renewed" item from Amazon and I was very skeptical about what I would get. My suspicion grew even more when the phone was shipped from Tracy (which is about 40 miles from where I live) all the way down to San Diego. I was certain the phone would be lost and I would never see it. However, to my surprise the phone was delivered on time. And when I opened the box the phone looked brand new. Seriously, there were no scratches, dents or any blemishes of any kind. Still I thought there must be something wrong with it, like the battery or something else. I am pleased to say that I have used the phone for couple days now and the battery is fine and I cannot find any problems at all with the phone. I received a great phone at a great price. Thank you Amazon.
- Reviewed in the United States on July 25, 2025“This cellphone works really well. It arrived in pristine condition with no scratches, and setting it up with my carrier was effortless. The price was very reasonable. Even though it was listed as used, the refurbishing was top-notch. I’m very happy with my purchase.”
- Reviewed in the United States on December 20, 2023Got my wife an A54 for Mother's Day, so when my phone started acting up, I was already familiar with the capabilities and value of this phone. When I found this renewed, Verizon locked version for just over $200, I had to take the chance. I looks brand new and is fully functional. Been a happy Verizon customer for years and have no plans on going elsewhere.
Top reviews from other countries
-
EdwardReviewed in Mexico on February 24, 20264.0 out of 5 stars Bueno, pero lo devolví no esta desbloqueado
El equipo estaba en buenas condiciones sin embargo lo tuve que devolver ya que en la descripción decia que estaba liberado pero al ingresar una red de México no me dejaba entrar a la red por bloqueo de Verizon
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
alt
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A54 5G, 128GB, Graphite - Locked to Verizon (Renewed)
From Amazon Renewed
4.1 out of 5 stars, 88 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- Connectivity technology : Wireless
- Display.size : 6.4 inches
- Memory storage capacity : 128.0 GB
- Operating system : Android
- Transportation restrictions : {modes:["GROUND"],restricted destinations:["APO FPO","POBOX"],eval attrs:{{4AEA6u6jgYPen4a+nN6ahI6RaGF6bWF0U3ltYm9sVGFibGWFIQGIIV7esLvdskg/51wo9cKPXLNxXabdskg/6KPXCj1wpLNxXaXdskhAAAAAAAAAALNxNKNxXw==}}}
- Batteries included : True
- Item dimensions : 2.31 inches
Product Description
Feedback
Did you find this product summary feature useful?














