XIAOMI Redmi Note 15 5G Smartphone 8GB+256GB, Snapdragon® 6 Gen 3, 108MP Super-clear Camera, 6.77" 120Hz Amoled Display, 5520mAh Battery, Glacier Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Purchase options and add-ons
- Select Get your estimated trade-in value to get your device's trade-in value on our partner's site.
- Find your device by choosing your device brand and model or entering the IMEI number (smartphones only).
- Answer a few questions about condition.
- Get your estimated trade-in value.
- Prepare your device: back up your data, log out of apps and accounts, remove security locks and factory reset your device.
- Ship your device for free using the provided label.
- Our partner will verify device condition upon receipt. Final value may vary if condition differs from assessment.
- Get paid on your bank account within 3-5 business days after verification.
| Brand | XIAOMI |
| Operating system | Hyper OS |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.77 Inches |
| Resolution | 2392 x 1080 |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Model name | Redmi Note 15 |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
About this item
- [5520mAh Silicon-Carbon Battery with 45W turbo charging] REDMI Note 15 5G boasts an ultra-large silicon-carbon battery, while remaining impressively thin. Paired with fast charging, it can stay powered up all day
- [Tougher and more durable] REDMI Note 15 5G adopts high-durability glass on the front for improved drop performance, and can withstand 1.7m face-down drops onto marble, giving you peace of mind in everyday use
- [108MP super-clear camera system] 108MP super-clear camera with OIS delivers an exceptional high-resolution imaging experience
- [6.77" ultra-large screen] Advanced luminous materials push the screen's peak brightness to 3200 nits, ensuring clear visibility even in direct sunlight and vivid, true-to-life colours. A 120Hz refresh rate combined with a 2560Hz ultra-high touch sampling rate delivers fast, responsive control for a smooth, enjoyable experience
- [Snapdragon 6 Gen 3] The high-performance octa-core architecture handles everyday tasks, gaming and video playback effortlessly, ensuring long-lasting smooth performance
Top Brand
XIAOMI
91% positive ratings from 5K+ customers
50K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
XIAOMI POCO C85, Smartphone 8+256GB, 6.9" 120Hz Display 7.99mm Design, MediaTek Helio G81-Ultra Octa-core, 50MP AI dual camera, 6000mAh, Black, Charger Not IncludedFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
binandteam Case for Xiaomi Redmi Note 15 4G / 5G Case with 2 Pack Tempered Glass Screen Protector, Liquid Silicone Shockproof Anti-Scratch Soft TPU Thin Phone Cover - PurpleFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
Product Information
| Operating System | Hyper OS |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Glacier Blue |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | No 3.5mm headphone jack |
| Brand Name | XIAOMI |
|---|---|
| Model Year | 2026 |
| Country of Origin | China |
| Box Contents | USB Cable |
| Product Warranty | 2 year manufacturer |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Unit Count | 1.0 count |
| External Testing Certification | ANATEL: 062752509185/ Model:25098RA98G |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0G2BFZRGL |
| Customer Reviews |
4.7 out of 5 stars |
| Effective Video Resolution | 1080 Pixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 1080p |
| Frame Rate | 30 fps |
Feedback
XIAOMI Redmi Note 15 5G Smartphone 8GB+256GB, Snapdragon® 6 Gen 3, 108MP Super-clear Camera, 6.77" 120Hz Amoled Display, 5520mAh Battery, Glacier Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.77 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2392 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2392 x 1080 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | Bluetooth, NFC, Wi-Fi |
| Front Photo Sensor Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 108, 2 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Number of Rear Facing Cameras | 2 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Power | 5520 Milliamp Hours |
|---|
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 19 x 9 x 4 centimetres |
| Phone Talk Time | 22 Hours |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Product description
Redmi Note 15 5G 8+256 Glacier Blue (No power adapter included)
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from other countries
-
maurizioReviewed in Italy on 7 April 20265.0 out of 5 stars Soddisfatto
Size Name: Extra LargeStyle Name: Redmi Note 15 5GColour: Glacier BlueVerified PurchaseBellissimo design ultra sottile. Venditore puntuale. Bella fotocamera e buone prestazioni
-
anaReviewed in Spain on 25 April 20265.0 out of 5 stars Buena compra
Size Name: Extra LargeStyle Name: Redmi Note 15 4GColour: Glacier BlueVerified PurchaseLlevo unos días con el, después de estar mucho tiempo con un xioami note 11. Fiel a los Note, me ha sorprendido mucho su pantalla curva y fluidez. Contenta con la compra. Viene con cable y funda protectora negra, sin cargador. Tiene NFC.
Lo recomiendo.
Llevo unos días con el, después de estar mucho tiempo con un xioami note 11. Fiel a los Note, me ha sorprendido mucho su pantalla curva y fluidez. Contenta con la compra. Viene con cable y funda protectora negra, sin cargador. Tiene NFC.5.0 out of 5 stars
anaBuena compra
Reviewed in Spain on 25 April 2026
Lo recomiendo.
Images in this review
-
WashingtonReviewed in Brazil on 15 April 20265.0 out of 5 stars Celular Fantástico, Mas o valor do frete foi absurdo.
Size Name: Extra LargeStyle Name: Redmi Note 15 5GColour: Glacier BlueVerified PurchaseO celular é fantástico. É o que há de melhor dentro dessa faixa de preço e até melhor que muitos celulares mais caros. Chegou super rápido. Agora, é uma absurdo me cobrarem 90 reais de frete de São Paulo SP para Belo Horizonte. A loja precisa rever esse frete absurdo de caro.
JayReviewed in Australia on 12 March 20264.0 out of 5 stars Xiaomi Redmi 15 5G - 250GB memory 4-8gb RAM
Size Name: Extra LargeStyle Name: Redmi Note 15 5GColour: Glacier BlueVerified PurchaseJust commissioned the phone it was top quality but the google activity is over powering and pushing using google chrome was annoying.
Otherwise excellent product really bought to use as family phone.
-
YasminReviewed in Brazil on 23 April 20265.0 out of 5 stars Veio conforme a descrição
Size Name: Extra LargeStyle Name: Redmi Note 15 5GColour: Glacier BlueVerified PurchaseVeio tudo certinho , muito bom o celular
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: XIAOMI Redmi Note 15 5G Smartphone 8GB+256GB, Snapdragon® 6 Gen 3, 108MP Super-clear Camera, 6.77" 120Hz Amoled Display, 5520mAh Battery, Glacier Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
From XIAOMI
4.7 out of 5 stars, 66 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- [5520mAh Silicon-Carbon Battery with 45W turbo charging] REDMI Note 15 5G boasts an ultra-large silicon-carbon battery, while remaining impressively thin. Paired with fast charging, it can stay powered up all day
- [Tougher and more durable] REDMI Note 15 5G adopts high-durability glass on the front for improved drop performance, and can withstand 1.7m face-down drops onto marble, giving you peace of mind in everyday use
- [108MP super-clear camera system] 108MP super-clear camera with OIS delivers an exceptional high-resolution imaging experience
- [6.77" ultra-large screen] Advanced luminous materials push the screen's peak brightness to 3200 nits, ensuring clear visibility even in direct sunlight and vivid, true-to-life colours. A 120Hz refresh rate combined with a 2560Hz ultra-high touch sampling rate delivers fast, responsive control for a smooth, enjoyable experience
- [Snapdragon 6 Gen 3] The high-performance octa-core architecture handles everyday tasks, gaming and video playback effortlessly, ensuring long-lasting smooth performance
Product description
Options Available
Size Name
- Extra Large
Style Name
- Redmi Note 15 4G
- Redmi Note 15 5G
Colour
- Black
- Forest Green
- Glacier Blue
- Mist Purple
Important information
Energy efficiency class
B
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?












