Xiaomi POCO F8 Ultra 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite Gen 5, 6.9" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6500mAH Battery, 50MP Light Fusion 950, Denim Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Purchase options and add-ons
| Brand | XIAOMI |
| Operating system | Xiaomi HyperOS 3 |
| RAM memory installed size | 12 GB |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.85 Inches |
| Resolution | 2608*1200 |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Model name | POCO F8 Ultra |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
About this item
- [Snapdragon 8 Elite Gen 5] Introducing the brand-new flagship chipset, engineered with the cutting-edge 3nm process. With an All-Big-Core CPU architecture, it effortlessly powers through high-load scenarios with exceptional energy efficiency
- [6500mAh (typ) battery] POCO F8 Ultra is powered by a high-energy-density silicon-carbon dual-cell battery, delivering the largest battery capacity in the POCO F series. The battery retains ≥ 80% of its capacity even after 1,600 charge cycles, ensuring your prolonged use
- [Light Fusion 950 image sensor] Featuring the Light Fusion 950 image sensor, the POCO F8 Ultra delivers a 13.5EV high dynamic range. With extraordinary light-capturing capability, it handles complex lighting with ease — from low-light scenes to strong backlighting and sharp contrasts — precisely capturing every detail in light and shadow
- [Ultraslim bezels] The ultra-large 6.9" display features a remarkably slim 1.68mm bottom bezel—POCO's narrowest ever—with the three side bezels different from the bottom by only 0.18mm. This creates a near quad-equal bezel design that offers an expanded field of view and a more immersive visual experience
- [Revolutionary mobile audio experience] When Bose's six decades of acoustic expertise and Sound by Bose technology combine with POCO's advanced engineering, we have overcome the inherent constraints of compact smartphone design. For the first time in a mobile audio device, users can experience rich bass, detailed sound, clear vocals, and an immersive soundstage—delivering a truly revolutionary mobile audio experience
Top Brand
XIAOMI
91% positive ratings from 5K+ customers
50K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
Product Information
| Operating System | Xiaomi HyperOS 3 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Blue |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Brand Name | XIAOMI |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FS1TK2YD |
| Customer Reviews |
4.5 out of 5 stars |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 8 x 78 x 163 millimetres |
Warranty & Support
Feedback
Xiaomi POCO F8 Ultra 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite Gen 5, 6.9" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6500mAH Battery, 50MP Light Fusion 950, Denim Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.85 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2608*1200 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2608*1200 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, NFC, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Front Photo Sensor Resolution | 30 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50, 50, 50 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Video Capture Resolution | 8k |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 22 April 2026Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlackVerified PurchaseGood value for the money, impressive phone with great camera and even more impressive storage. Price is amazing. Very happy!
- Reviewed in the United Kingdom on 25 January 2026Size Name: 12GB+256GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified PurchaseVery good value for money and good sound for a phone.
Bought this phone for the 6.9 inch screen and the premium specs.
Not disappointed.
Using an old Xiaomi charger which I had on the shelf.
Loving it.
- Reviewed in the United Kingdom on 31 January 2026Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: Blackawesome phone 2 day battery life great camera and great sound system. Its a shame Xiaomi doesnt contact their customers after purchase and offer them any perks or thanks for purchase!
Top reviews from other countries
-
Jordan LReviewed in France on 25 February 20265.0 out of 5 stars Prix imbattable
Size Name: 12GB+256GBStyle Name: POCO F8 ProColour: BlueVerified PurchaseSuper téléphone, super vendeur, prix imbattable
Super téléphone, super vendeur, prix imbattable5.0 out of 5 stars
Jordan LPrix imbattable
Reviewed in France on 25 February 2026
Images in this review
-
Amazon カスタマーReviewed in Japan on 11 February 20265.0 out of 5 stars 何の不満はない
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified Purchase2ヶ月間使った感想です。スペックに関してもはや言うことはなくさすが最新チップで性能満点です。専用充電器も付属しており、充電が速いです。今までSony Experia 1シリーズを長年愛用してきましたが端末が高すぎるのでXiaomiへ切り替えました。今のところはHyper OSを不便なく使っています。
Dody Bayu SReviewed in Japan on 2 February 20265.0 out of 5 stars Gaming use
Size Name: 12GB+512GBStyle Name: POCO F8 ProColour: Titanium SilverVerified Purchasethe performance is fierce
-
Christian RappelReviewed in Germany on 25 April 20265.0 out of 5 stars Leistungsstark zum fairen Preis
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlackVerified PurchaseSuper Preis/Leistungsverhältnis.
Poco hat echt Qualität zu bieten für einen absolut fairen Preis.
Not at all like described there very light see through and not at all warmReviewed in Ireland on 26 February 20265.0 out of 5 stars Great fone
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified PurchaseBought this for my son he's obsessed with it
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Xiaomi POCO F8 Ultra 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite Gen 5, 6.9" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6500mAH Battery, 50MP Light Fusion 950, Denim Blue (2 Years Warranty+No In-box Charger)
From XIAOMI
4.5 out of 5 stars, 31 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- [Snapdragon 8 Elite Gen 5] Introducing the brand-new flagship chipset, engineered with the cutting-edge 3nm process. With an All-Big-Core CPU architecture, it effortlessly powers through high-load scenarios with exceptional energy efficiency
- [6500mAh (typ) battery] POCO F8 Ultra is powered by a high-energy-density silicon-carbon dual-cell battery, delivering the largest battery capacity in the POCO F series. The battery retains ≥ 80% of its capacity even after 1,600 charge cycles, ensuring your prolonged use
- [Light Fusion 950 image sensor] Featuring the Light Fusion 950 image sensor, the POCO F8 Ultra delivers a 13.5EV high dynamic range. With extraordinary light-capturing capability, it handles complex lighting with ease — from low-light scenes to strong backlighting and sharp contrasts — precisely capturing every detail in light and shadow
- [Ultraslim bezels] The ultra-large 6.9" display features a remarkably slim 1.68mm bottom bezel—POCO's narrowest ever—with the three side bezels different from the bottom by only 0.18mm. This creates a near quad-equal bezel design that offers an expanded field of view and a more immersive visual experience
- [Revolutionary mobile audio experience] When Bose's six decades of acoustic expertise and Sound by Bose technology combine with POCO's advanced engineering, we have overcome the inherent constraints of compact smartphone design. For the first time in a mobile audio device, users can experience rich bass, detailed sound, clear vocals, and an immersive soundstage—delivering a truly revolutionary mobile audio experience
Options Available
Size Name
- 12GB+256GB
- 12GB+512GB
- 16GB+512GB
Style Name
- POCO F8 Pro
- POCO F8 Ultra
Colour
- Black
- Blue
- Titanium Silver
Important information
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?















