XIAOMI POCO F8 Pro 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite, 6.59" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6210mAH Battery, 50MP Triple Camera, Black (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Purchase options and add-ons
| Brand | XIAOMI |
| Operating system | Xiaomi HyperOS 3 |
| RAM memory installed size | 12 GB |
| CPU model | Mediatek Dimensity 9000 |
| CPU speed | 4.32 GHz |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.59 Inches |
| Resolution | 2510*1156 |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Model name | POCO F8 Pro |
About this item
- [Snapdragon 8 Elite Mobile Platform] POCO F8 Pro is powered by the unparalleled Snapdragon 8 Elite with a 3nm manufacturing process and Oryon CPU. It handles a variety of high-load scenarios effortlessly while delivering outstanding energy efficiency
- [6210mAh (typ) battery] A portable 6.59" design houses a 6210mAh (typ) super-large battery, putting an end to your battery anxiety. The battery retains ≥ 80% of its capacity even after 1,600 charge cycles, ensuring your prolonged use
- [Ultraslim bezels] The golden-sized 6.59" display features a remarkably slim 1.68mm bottom bezel — POCO's narrowest ever — with the three side bezels different from the bottom by only 0.18mm. This creates a near quad-equal bezel design that offers an expanded field of view and a more immersive visual experience
- [Light Fusion 800 image sensor] Featuring the advanced Dual Native ISO Fusion Max technology, the Light Fusion 800 image sensor delivers a 13.2EV ultrahigh dynamic range. Even in low-light or high-contrast situations, it precisely captures details of light and shadow and reproduces every nuance of colours
- [Sound by Bose Co-tuning] When Bose's six decades of acoustic expertise and Sound by Bose technology combine with POCO's advanced engineering, we have overcome the inherent constraints of compact smartphone design. For the first time in a mobile audio device, users can experience rich bass, detailed sound, clear vocals, and an immersive soundstage—delivering a truly revolutionary mobile audio experience
Top Brand
XIAOMI
91% positive ratings from 5K+ customers
50K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
XIAOMI POCO F8 Pro, Smartphone 12+256 GB, 6.59" 120Hz AMOLED Display, 50MP Triple Camera 60mm Telephoto, Sound by Bose, 6210mAh (typ) Battery, Black, Charger Not IncludedFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
XIAOMI POCO F7 Pro Smartphone, 12GB+256GB, Black, 6000mAh Battery, 90W HyperCharge, HyperAI(No Power Adapter Included)FREE DeliveryGet it 1 – 5 MayOnly 2 left in stock.
Xiaomi POCO F7 Ultra Smartphone, 16+512, Yellow, 5300mAh battery, 120W HyperCharge, HyperAI(No power adapter included)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
POCO F7 Smartphone, 12+256GB, Black, Flagship Snapdragon® 8s Gen 4, 6500mAh battery, 50MP Sony camera with OIS, 6.83" 1.5K 120Hz AMOLED display (Included power adapter)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2
Product Information
| Operating System | Xiaomi HyperOS 3 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Mediatek Dimensity 9000 |
| Processor Speed | 4.32 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition, Fingerprint Recognition |
| Sim Card Size | eSIM |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | [Unknown] |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 20 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50, 50, 8 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Battery Capacity | 6210 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 6210 |
| Phone Talk Time | 20 Hours |
|---|
| Video Capture Resolution | 2340 x 1080 |
|---|---|
| Frame Rate | 24, 30, 60 |
Warranty & Support
Feedback
XIAOMI POCO F8 Pro 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite, 6.59" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6210mAH Battery, 50MP Triple Camera, Black (2 Years Warranty+No In-box Charger)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.59 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2510*1156 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2340 Pixels |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Brand Name | XIAOMI |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Country of Origin | China |
| Box Contents | USB Cable |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Specific Uses For Product | outdoor use, mobile photography, entertainment, professional work |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FS1SW3XV |
| Customer Reviews |
4.5 out of 5 stars |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 8 x 75 x 157 millimetres |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Product description
POCO F8 Pro 12 + 256 Black (Adapter not included)
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 22 April 2026Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlackVerified PurchaseGood value for the money, impressive phone with great camera and even more impressive storage. Price is amazing. Very happy!
- Reviewed in the United Kingdom on 25 January 2026Size Name: 12GB+256GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified PurchaseVery good value for money and good sound for a phone.
Bought this phone for the 6.9 inch screen and the premium specs.
Not disappointed.
Using an old Xiaomi charger which I had on the shelf.
Loving it.
- Reviewed in the United Kingdom on 31 January 2026Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: Blackawesome phone 2 day battery life great camera and great sound system. Its a shame Xiaomi doesnt contact their customers after purchase and offer them any perks or thanks for purchase!
Top reviews from other countries
-
Jordan LReviewed in France on 25 February 20265.0 out of 5 stars Prix imbattable
Size Name: 12GB+256GBStyle Name: POCO F8 ProColour: BlueVerified PurchaseSuper téléphone, super vendeur, prix imbattable
Super téléphone, super vendeur, prix imbattable5.0 out of 5 stars
Jordan LPrix imbattable
Reviewed in France on 25 February 2026
Images in this review
-
Amazon カスタマーReviewed in Japan on 11 February 20265.0 out of 5 stars 何の不満はない
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified Purchase2ヶ月間使った感想です。スペックに関してもはや言うことはなくさすが最新チップで性能満点です。専用充電器も付属しており、充電が速いです。今までSony Experia 1シリーズを長年愛用してきましたが端末が高すぎるのでXiaomiへ切り替えました。今のところはHyper OSを不便なく使っています。
Dody Bayu SReviewed in Japan on 2 February 20265.0 out of 5 stars Gaming use
Size Name: 12GB+512GBStyle Name: POCO F8 ProColour: Titanium SilverVerified Purchasethe performance is fierce
-
Christian RappelReviewed in Germany on 25 April 20265.0 out of 5 stars Leistungsstark zum fairen Preis
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlackVerified PurchaseSuper Preis/Leistungsverhältnis.
Poco hat echt Qualität zu bieten für einen absolut fairen Preis.
Not at all like described there very light see through and not at all warmReviewed in Ireland on 26 February 20265.0 out of 5 stars Great fone
Size Name: 16GB+512GBStyle Name: POCO F8 UltraColour: BlueVerified PurchaseBought this for my son he's obsessed with it
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: XIAOMI POCO F8 Pro 5G Smartphone 12GB+256GB, Snapdragon® 8 Elite, 6.59" 120Hz Ultra-clear Amoled Display, 6210mAH Battery, 50MP Triple Camera, Black (2 Years Warranty+No In-box Charger)
From XIAOMI
4.5 out of 5 stars, 31 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- [Snapdragon 8 Elite Mobile Platform] POCO F8 Pro is powered by the unparalleled Snapdragon 8 Elite with a 3nm manufacturing process and Oryon CPU. It handles a variety of high-load scenarios effortlessly while delivering outstanding energy efficiency
- [6210mAh (typ) battery] A portable 6.59" design houses a 6210mAh (typ) super-large battery, putting an end to your battery anxiety. The battery retains ≥ 80% of its capacity even after 1,600 charge cycles, ensuring your prolonged use
- [Ultraslim bezels] The golden-sized 6.59" display features a remarkably slim 1.68mm bottom bezel — POCO's narrowest ever — with the three side bezels different from the bottom by only 0.18mm. This creates a near quad-equal bezel design that offers an expanded field of view and a more immersive visual experience
- [Light Fusion 800 image sensor] Featuring the advanced Dual Native ISO Fusion Max technology, the Light Fusion 800 image sensor delivers a 13.2EV ultrahigh dynamic range. Even in low-light or high-contrast situations, it precisely captures details of light and shadow and reproduces every nuance of colours
- [Sound by Bose Co-tuning] When Bose's six decades of acoustic expertise and Sound by Bose technology combine with POCO's advanced engineering, we have overcome the inherent constraints of compact smartphone design. For the first time in a mobile audio device, users can experience rich bass, detailed sound, clear vocals, and an immersive soundstage—delivering a truly revolutionary mobile audio experience
Product description
Options Available
Size Name
- 12GB+256GB
- 12GB+512GB
- 16GB+512GB
Style Name
- POCO F8 Pro
- POCO F8 Ultra
Colour
- Black
- Blue
- Titanium Silver
Important information
Energy efficiency class
B
Visible screen diagonal
7" / 17 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?












