Refurbished - Excellent
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: brightgadget Sold by: brightgadget
Refurbished – Acceptable
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: Meelie Mobile Sold by: Meelie Mobile
Apple iPhone 17, 256GB, SIM Global, Black- Unlocked (Renewed)
Purchase options and add-ons
- Select Get your estimated trade-in value to get your device's trade-in value on our partner's site.
- Find your device by choosing your device brand and model or entering the IMEI number (smartphones only).
- Answer a few questions about condition.
- Get your estimated trade-in value.
- Prepare your device: back up your data, log out of apps and accounts, remove security locks and factory reset your device.
- Ship your device for free using the provided label.
- Our partner will verify device condition upon receipt. Final value may vary if condition differs from assessment.
- Get paid on your bank account within 3-5 business days after verification.
| Brand | Apple |
| Operating system | iOS 18 |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.3 Inches |
| Model name | iPhone 17 |
| Wireless carrier | Unlocked |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Colour | Black |
About this item
- This pre-owned product is not Apple certified, but has been professionally inspected, tested and cleaned by Amazon-qualified suppliers.
- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) will be visible when the product is held 30 centimeters away.
- This product will have a battery that exceeds 80% capacity relative to new.
- Accessories may not be original, but will be compatible and fully functional. Product may come in generic box.
- This product is eligible for a replacement or refund within 1-Year of receipt if it does not look like new or work as expected.
Top Brand
Amazon Renewed
93% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
Product Information
| Operating System | iOS 18 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human Interface Types | Keypad Stroke |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 48 MP |
|---|---|
| Camera Flash Type | LED |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Digital Zoom | 10 x |
| Battery Description | Lithium-Ion |
|---|---|
| Battery Power | 4000 Milliamp Hours |
| Item Weight | 6.24 Ounces |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Feedback
Apple iPhone 17, 256GB, SIM Global, Black- Unlocked (Renewed)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.3 Inches |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Maximum Display Resolution | 2622x1206 Pixels |
| Display Pixel Density | 460 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Brand Name | Apple |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | USB Cable |
| Product Warranty | 1 Year Amazon Renewed Guarantee |
| Manufacturer | Apple |
| UPC | 756613504687 |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FRYD9ZRY |
| Customer Reviews |
4.4 out of 5 stars |
Product description
Amazon Renewed is your trusted destination for a huge selection of smartphones, computers, video games, power tools and even more products that work and look like new and are backed by the Amazon Renewed Guarantee.
What's in the box?
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star81%7%0%0%12%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star81%7%0%0%12%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 20 April 2026Colour: LavenderSize Name: 256GBVerified PurchaseThe phone came looking like new with no scratches anywhere and had 100% battery!
- Reviewed in the United Kingdom on 20 April 2026Colour: LavenderSize Name: 256GBVerified Purchaseperfect condition with 100% battery life!
- Reviewed in the United Kingdom on 9 December 2025Colour: Mist BlueSize Name: 256GBVerified PurchaseAll good
Top reviews from other countries
-
ahnineReviewed in France on 24 April 20265.0 out of 5 stars Plus que parfait iPhone 17 noir
Colour: BlackSize Name: 256GBVerified PurchaseParfait pour cette iPhone 17 aussi neuf que neuf
-
Cliente AmazonReviewed in Spain on 18 April 20265.0 out of 5 stars Perfecto
Perfecto, movil impoluto y con 100% de salud de la bateria
-
Sasha.tReviewed in Germany on 27 April 20265.0 out of 5 stars Alles bestens- iPhone 17- 256GB
Colour: Mist BlueSize Name: 256GBVerified PurchaseAlles bestens. Keine originale Verpackung aber die Kabel und natürlich das Handy waren dabei und im TOP Zustand!!
Battery health 100%
Immer noch Apple Garantie darauf (das Gerät ist kein 1 Jahr alt).
Auf jeden Fall sehr Positiv und weitere Empfehlung.
-
Sergio M.Reviewed in Italy on 2 March 20265.0 out of 5 stars Condizione perfette, pari al nuovo
Colour: BlackSize Name: 256GBVerified PurchaseArrivato in condizioni perfette, solo qualche abrasione sulla scatola.
Cavetto mai usato.
-
haReviewed in Germany on 21 March 20265.0 out of 5 stars iPhone 17 generalüberholt
Colour: Mist BlueSize Name: 256GBVerified PurchaseEs sind keine Unterschiede festzustellen. Es ist wie ein Neues
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Apple iPhone 17, 256GB, SIM Global, Black- Unlocked (Renewed)
From Amazon Renewed
4.4 out of 5 stars, 25 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- This pre-owned product is not Apple certified, but has been professionally inspected, tested and cleaned by Amazon-qualified suppliers.
- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) will be visible when the product is held 30 centimeters away.
- This product will have a battery that exceeds 80% capacity relative to new.
- Accessories may not be original, but will be compatible and fully functional. Product may come in generic box.
- This product is eligible for a replacement or refund within 1-Year of receipt if it does not look like new or work as expected.
Product description
Options Available
Colour
- Black
- Lavender
- Mist Blue
- White
Size Name
- 256GB
- 512GB
Important information
Visible screen diagonal
7" / 17 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?










