XIAOMI Redmi Note 14 Pro+ 5G Smartphone, 8GB+256GB, Lavender Purple, 200MP Pro-grade AI Camera, IP68, 120W HyperCharge, AI Features (No Charger Included), 2 Year Warranty
Purchase options and add-ons
| Brand | XIAOMI |
| Operating system | Android |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Resolution | 1440 x 720 |
| Refresh rate | 120 |
| Model name | Redmi Note 14 Pro+ 5G |
| Wireless carrier | Unlocked for All Carriers |
| Cellular technology | 5G |
| Connectivity technology | 5G |
About this item
- 200MP pro-grade AI camera system: AI makes taking photos so much more fun,simpler and smarter, improving the overall user experience
- 120W HyperCharge with 5110mAh battery; helps you get rid of range anxiety
- 1.5K 120Hz eye-care display, Corning Gorilla Glass Victus 2; delivering a better visual experience
- Powerful and energy-efficient 4nm 5G processor, Snapdragon7s Gen 3; extremely fast processing to increase your efficiency
- IP68 dust and water resistance: Tough structure against water, dust resistance; provides you with peace of mind when using
- AI features: AI Erase Pro, AI Image Expansion, AI Notes,AI subtitles, AI recorder, AI interpreter, Gemini, Circle to search by Google; empowering your work and life
Top Brand
XIAOMI
91% positive ratings from 5K+ customers
50K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
XIAOMI Redmi Note 13 Pro+ 5G Midnight Black - Smartphone 12+512GB, MediaTek 4nm processor, 200MP camera, 120W HyperCharge, 3D curved display, dust and water protection (UK Version + 2 Years Warranty)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Monday, Apr 27Only 1 left in stock.
Product Information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Lavender Purple |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Brand Name | XIAOMI |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Xiaomi |
| Specific Uses For Product | outdoor adventures, professional photography |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DWRLY11X |
| Customer Reviews |
3.8 out of 5 stars |
Warranty & Support
Feedback
XIAOMI Redmi Note 14 Pro+ 5G Smartphone, 8GB+256GB, Lavender Purple, 200MP Pro-grade AI Camera, IP68, 120W HyperCharge, AI Features (No Charger Included), 2 Year Warranty
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Resolution | 1440 x 720 |
|---|---|
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 1560 x 876 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
|---|
| Battery Capacity | 5110 Milliamp Hours |
|---|
| Frame Rate | 60 fps |
|---|
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 3 February 2026Size Name: 8GB+256GBColour: Midnight BlackVerified PurchaseGreat mobile for its cost...
- Reviewed in the United Kingdom on 3 December 2025Great phone but have to get used to it as I've had Samsung for a long time 👍
- Reviewed in the United Kingdom on 26 February 2026Not Happy with XIAOMI - They wont allow me to upgrade
Seems like money first with them! (in my opinion)
- Reviewed in the United Kingdom on 24 November 2025Fast delivery and excellent quality
- Reviewed in the United Kingdom on 24 October 2025Top class phone.. all the bells and whistles of a double more expensive phone.
- Reviewed in the United Kingdom on 25 October 2025Size Name: 8GB+256GBColour: Midnight BlackVerified PurchaseReally good phone and it takes good photos
- Reviewed in the United Kingdom on 21 January 2026Camera features are worst on 12 Gb than on 8gb . Plus memory extension plays wrong on 14proplus5G. Better to use the note 13 or 15 .
Top reviews from other countries
-
Amazon KundeReviewed in Germany on 15 August 20255.0 out of 5 stars Preis-Leistung passt
Alles gut
-
Fraysse fabienReviewed in France on 8 February 20264.0 out of 5 stars Très bon téléphone
Très bon téléphone
Je recommande
-
Arrivata subito..Reviewed in Italy on 23 December 20255.0 out of 5 stars Xiaomi
Il telefono funziona benissimo arrivato nei tempi stabiliti consegna molto veloce
-
EduardoReviewed in Spain on 4 September 20255.0 out of 5 stars Excelente teléfono
Muy buen teléfono en relación con el precio. Siempre he tenido Samsung y está vez quise probar con Xiaomi.
Tiene muy buena calidad las fotos con unos colores mágicos. Tiene buena rapidez y muy bien almacenamiento.
-
Pedro SilvaReviewed in Spain on 5 November 20255.0 out of 5 stars Chegou e funciona na perfeição
Perfeito, a funcionar lindamente
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: XIAOMI Redmi Note 14 Pro+ 5G Smartphone, 8GB+256GB, Lavender Purple, 200MP Pro-grade AI Camera, IP68, 120W HyperCharge, AI Features (No Charger Included), 2 Year Warranty
From XIAOMI
3.8 out of 5 stars, 42 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- 200MP pro-grade AI camera system: AI makes taking photos so much more fun,simpler and smarter, improving the overall user experience
- 120W HyperCharge with 5110mAh battery; helps you get rid of range anxiety
- 1.5K 120Hz eye-care display, Corning Gorilla Glass Victus 2; delivering a better visual experience
- Powerful and energy-efficient 4nm 5G processor, Snapdragon7s Gen 3; extremely fast processing to increase your efficiency
- IP68 dust and water resistance: Tough structure against water, dust resistance; provides you with peace of mind when using
- AI features: AI Erase Pro, AI Image Expansion, AI Notes,AI subtitles, AI recorder, AI interpreter, Gemini, Circle to search by Google; empowering your work and life
Options Available
Size Name
- 8GB+256GB
Colour
- Lavender Purple
- Midnight Black
Feedback
Did you find this product summary feature useful?













