Refurbished - Excellent
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: Loop-mobile Sold by: Loop-mobile
Refurbished - Good
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: The Big Phone Store Sold by: The Big Phone Store
Refurbished – Acceptable
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: Loop-mobile Sold by: Loop-mobile
Apple iPhone 15 Plus (256 GB) - Black (Renewed)
Purchase options and add-ons
| Brand | Apple |
| Operating system | iOS 16 |
| RAM memory installed size | 6 GB |
| CPU model | A Series A13 |
| CPU speed | 3.46 GHz |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Model name | iPhone 15 Plus |
| Wireless carrier | Total Wireless |
| Connectivity technology | USB |
About this item
- - This pre-owned product is not Apple certified, but has been inspected, tested, and professionally cleaned by Amazon qualified vendors.
- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) It is visible when viewed from a distance of 30 cm.
- This product will have a battery that has a capacity of more than 80% compared to new.
- The accessories are not original, but compatible and fully functional. The product can be delivered in a generic box.
- This item is eligible for an exchange or refund within 1 year of receipt if it does not look like new or performs as expected.
Top Brand
Amazon Renewed
93% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
Product Information
| Operating System | iOS 16 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | A Series A13 |
| Processor Speed | 3.46 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | blackone |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Slate |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Product Features | Wi-Fi, USB, Camera |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 12 MP |
|---|---|
| Optical Sensor Resolution | 12 MP |
| Battery Description | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Power | 3.5 Amp Hours |
| Item Weight | 500 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 8 x 78 x 161 millimetres |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Feedback
Apple iPhone 15 Plus (256 GB) - Black (Renewed)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Display Type | OLED |
| Maximum Display Resolution | 2796 x 1290 Pixels |
| Display Pixel Density | 460 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Total Wireless |
|---|---|
| Network Connectivity Technology | USB |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi, LTE |
| Brand Name | Apple |
|---|---|
| Model Year | 2023 |
| Box Contents | iPhone 15 Plus, USB-C Charge Cable |
| Manufacturer | Apple |
| Specific Uses For Product | Business |
| UPC | 786513697325 657768993251 |
| Product Warranty | 1 year limited warranty |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0CVJSHFZ8 |
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
From the manufacturer
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonCustomers say
Generated from the text of customer reviewsSelect to learn more
Reviews with images
Top reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 13 March 2026Size Name: 128 GBColour: buleVerified PurchaseNeeded a new mobile phone and consulted MoneySavingExpert advice on refurbished ones. Then via its link to Amazon and then to Grade Mobile, I took the plunge and bought this phone. It’s an excellent phone and the description of its quality completely matches the script and fully promotes the continued use of refurbished/renewed mobile phones. It was delivered promptly in a customised box complete with a usb c cable and a sim pin - and complete with a 12month warranty - at a very competitive price, great. Thank you.
- Reviewed in the United Kingdom on 26 November 2025Size Name: 128 GBColour: GreenVerified PurchasePhone arrived on time in excellent condition. Battery really good too. Absolutely no complaints
- Reviewed in the United Kingdom on 23 March 2026Size Name: 128 GBColour: blackoneVerified PurchaseStorage capacity to small no additional card option
- Reviewed in the United Kingdom on 24 March 2026Size Name: 128 GBColour: GreenVerified PurchaseArrived late but the product is great! Strongly recommend!
- Reviewed in the United Kingdom on 10 February 2026Size Name: 256 GBColour: blackoneVerified PurchaseWow Grandson was over the moon delivery missed by a day but this Phone was New great service just dont use Evri lol, but well packaged presented with a clear back cover, glass cover and cable and simm tool so well done the seller
- Reviewed in the United Kingdom on 29 September 2025Size Name: 128 GBColour: blackoneVerified PurchaseThe iPhone will not activate no matter what I try. I have tried to update it on my MacBook and ir won’t complete either. The cosmetic damage is worse that advertised. The phone should be in “excellent” condition and yet it’s not. This was bought as a gift and it’s just down right embarrassing that it’s been sent in the condition it is and now it’s not working. I bought this phone as a gift for someone abroad and it is so embarrassing that it is not working and now I have to send it back to the UK.
1.0 out of 5 starsThe iPhone will not activate no matter what I try. I have tried to update it on my MacBook and ir won’t complete either. The cosmetic damage is worse that advertised. The phone should be in “excellent” condition and yet it’s not. This was bought as a gift and it’s just down right embarrassing that it’s been sent in the condition it is and now it’s not working. I bought this phone as a gift for someone abroad and it is so embarrassing that it is not working and now I have to send it back to the UK.Terrible and not as advertised at all
Reviewed in the United Kingdom on 29 September 2025
Images in this review
- Reviewed in the United Kingdom on 14 March 2026Size Name: 128 GBColour: buleVerified PurchaseExcellent condition, exactly what the description said, delivered before delivery date. Would most definitely recommend
- Reviewed in the United Kingdom on 23 March 2025Size Name: 128 GBColour: RoseVerified PurchaseMy daughter bought this with her birthday money and savings.. she bought an excellent condition renewed one and i was very sceptical when purchasing it for her but its brilliant. It came like a brand new phone with 98% battery life. She is chuffed and it has been working perfectly so far. The only disappointment i did have is it was wrapped in a bubble wrap and losely placed in a rectangular box that did not have any padding or security to it. Something that expensive you should be going out of your way to ensure the phone is not throwing around inside a box which was happening to this phone, but luckily it did not damage. But a note to the seller.. package your phones correctly!
Top reviews from other countries
-
Nzungu MenankutualaReviewed in France on 17 March 20265.0 out of 5 stars Super téléphone
Size Name: 128 GBColour: buleVerified PurchaseJ’aime bien, je recommande
-
ThomasReviewed in Italy on 4 January 20265.0 out of 5 stars Consiglio!
Size Name: 128 GBColour: buleVerified PurchasePer ora tutto perfetto, il telefono sembra praticamente nuovo batteria 86%. Ottimo! Onesti e affidabili consiglio.
RobertMReviewed in Germany on 16 March 20265.0 out of 5 stars Item as described in second attempt
Size Name: 256 GBColour: blackoneVerified PurchaseI have returned the first ordered iPhone as the back cover was detached on the upper edge and ordered another one. The first one was refunded very quickly and without problems. The second one arrived in a day and looks like brand new. So far it is working perfect, let's keep it that way.
Based on my experience - fair and honest seller.
-
MariaReviewed in Spain on 16 April 20265.0 out of 5 stars Muy buen estado como nuevo.
Size Name: 256 GBColour: BlueVerified PurchaseEl producto ha venido en muy buen estado y con bateria al 100% volveria sin duda a comprarlo.
-
EMILIOReviewed in Italy on 9 February 20265.0 out of 5 stars Esperienza incredibile: è praticamente un prodotto nuovo!
Size Name: 128 GBColour: RoseVerified PurchaseEro un po' scettico nell'acquistare un iPhone 15 Plus ricondizionato così "recente", ma devo dire che l'esperienza è stata impeccabile sotto ogni punto di vista.
• Condizioni Estetiche: Il telefono è arrivato in condizioni pari al nuovo. Ho controllato minuziosamente ogni angolo, il vetro e la scocca: non c'è nemmeno un micro-graffio. Sembra appena uscito dalla scatola originale.
• Batteria: La sorpresa più bella è stata la capacità massima: 100%. Un aspetto fondamentale per un ricondizionato, che mi garantisce la massima durata della giornata sin dal primo utilizzo.
• Prestazioni: Tutto gira alla perfezione. Il display dell'iPhone 15 Plus è spaziale e la fluidità è quella tipica dei prodotti Apple.
Verdetto finale:
Se volete risparmiare senza rinunciare alla qualità, questa è la scelta giusta. Amazon ha fatto un lavoro di rigenerazione eccellente. Super consigliato!
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Apple iPhone 15 Plus (256 GB) - Black (Renewed)
From Amazon Renewed
4.2 out of 5 stars, 329 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- - This pre-owned product is not Apple certified, but has been inspected, tested, and professionally cleaned by Amazon qualified vendors.
- No signs of cosmetic damage (scratches, dents, etc.) It is visible when viewed from a distance of 30 cm.
- This product will have a battery that has a capacity of more than 80% compared to new.
- The accessories are not original, but compatible and fully functional. The product can be delivered in a generic box.
- This item is eligible for an exchange or refund within 1 year of receipt if it does not look like new or performs as expected.
Options Available
Size Name
- 128 GB
- 256 GB
- 512 GB
Colour
- Black
- Blue
- Green
- Pink
- Rose
- Yellow
- blackone
- bule
Important information
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?













