Refurbished - Excellent
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: Dig 'n Delve Sold by: Dig 'n Delve
Refurbished - Good
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: SmartTechTrade Sold by: SmartTechTrade
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 256GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom Black (Renewed)
Purchase options and add-ons
- Select Get your estimated trade-in value to get your device's trade-in value on our partner's site.
- Find your device by choosing your device brand and model or entering the IMEI number (smartphones only).
- Answer a few questions about condition.
- Get your estimated trade-in value.
- Prepare your device: back up your data, log out of apps and accounts, remove security locks and factory reset your device.
- Ship your device for free using the provided label.
- Our partner will verify device condition upon receipt. Final value may vary if condition differs from assessment.
- Get paid on your bank account within 3-5 business days after verification.
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 13.0 |
| RAM memory installed size | 12 GB |
| CPU model | Snapdragon |
| CPU speed | 3.36 GHz |
| Memory storage capacity | 256 GB |
| Screen size | 6.8 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh rate | 120 |
| Model name | Galaxy S23 Ultra |
About this item
- Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 256GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom Black (Renewed)
- Brand: Samsung
- Color: Phantom Black
- Color: Phantom Black
Top Brand
Amazon Renewed
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Frequently bought together

Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 256GB, Phantom Black Dual Sim (Single Sim+ e-sim) Unlocked (Renewed)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30
Samsung Galaxy S23 Ultra 256GB, Dual SIM, Green - Unlocked (Renewed)FREE DeliveryOnly 10 left in stock.
Samsung Galaxy S23 Ultra (S918) 5G Dual Sim 256GB 8GB RAM (Phantom Black) BlackFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 512GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom BlackSave 5%FREE DeliveryLowest price in 30 daysOnly 6 left in stock.
Samsung Galaxy S23 Ultra Android Smartphone, 256 GB, 5,000 mAh Battery, Smartphone without Contract, Phantom Black (Renewed)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30Only 1 left in stock.
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
What is Amazon Renewed?
Quality you can afford
Products you can trust
Purchases with an impact
Guaranteed by Amazon
What should I expect to receive with my Amazon Renewed purchase?
Model Year
In what condition can I expect my Amazon Renewed product to be?
Product Information
| Operating System | Android 13.0 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon |
| Processor Speed | 3.36 GHz |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Colour | Phantom Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar (Large Form Factor) |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm (adapter required) |
| Product Features | Dual SIM |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 256 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 10 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 200 MP |
| Camera Description | Front |
| Shooting Modes | High Dynamic Range |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Charge Time | 120 Hours |
| Battery Power | 50000 Milliampere Hour (mAh) |
| Battery Average Life | 126 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 39.23 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 39.23 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|
Feedback
Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 256GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom Black (Renewed)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.8 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 3088 x 1440 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | CDMA, GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2021 |
| Box Contents | USB Cable |
| Product Warranty | 1 year limited warranty |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | photography, gaming, streaming, video conferencing |
| UPC | 657768361807 |
| External Testing Certification | Não Aplicável |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0BZDQMZT9 |
| Customer Reviews |
4.0 out of 5 stars |
| Item Weight | 10 Ounces |
|---|---|
| Item Dimensions | 17.3 x 7.6 x 1 centimetres |
| Effective Video Resolution | 8 Kilopixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 8k |
| Frame Rate | 24, 30, 60 fps |
From the manufacturer
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonReviews with images
Not excellent condition
Top reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 27 February 2024The phone looks brand new and works great really pleased
- Reviewed in the United Kingdom on 8 May 2025Item arrived quickly. But screen had a big scratch and housing had chip marks i would have rated it as fair not good
- Reviewed in the United Kingdom on 25 April 2025This is not excellent condition.
The back has specs of something on it
The screen is not smooth, its like it's got a oily substance on it
There is stuff (maybe glue who knows) all round the camera & front speaker
There is something dents on each side of the device
This is not excellent condition.
The back has specs of something on it
The screen is not smooth, its like it's got a oily substance on it
There is stuff (maybe glue who knows) all round the camera & front speaker
There is something dents on each side of the device
Images in this review
Top reviews from other countries
-
احمد ناصر أحمد السوديReviewed in Saudi Arabia on 10 January 20263.0 out of 5 stars جيد جدا
جيد جدا
MaheerReviewed in the United Arab Emirates on 10 November 20241.0 out of 5 stars FAULTY DEVICE
I recently purchased this and the front camera doesn't work anymore
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 256GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom Black (Renewed)
From Amazon Renewed
4.0 out of 5 stars, 30 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- Samsung Galaxy S23 Ultra 5G SM-S918B/DS 256GB 12GB RAM, 200 MP Camera, Factory Unlocked, Global Version – Phantom Black (Renewed)
- Brand: Samsung
- Color: Phantom Black
- Color: Phantom Black
Product description
Important information
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?















