Buy new:
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: TALKTRADE LTD Sold by: TALKTRADE LTD
Save with Used - Like New
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: SUPERDIRECTELECOM LTD Sold by: SUPERDIRECTELECOM LTD
Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Grey, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 15 |
| RAM memory installed size | 6 GB |
| CPU model | Exynos 1330 S5E8535 |
| CPU speed | 2.4 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Model name | Galaxy A17 4G |
About this item
- Talk with Gemini about anything you see: Start a conversation with Gemini on your mobile phone, and when words aren't enough, use your camera to share what you see; Instantly get advice and solve problems by showing your world¹
- Sleek, Slim, and Stunning: The Galaxy A17 Samsung smartphone comes in a slimmer and improved 7.5 mm frame with the revamped 2.0 Key Island; The sleek and linear camera cluster provides more style for less bulk and a more elegant design²
- OIS, Clearer Videos & Brighter Photos: Capture memories with this new 50MP camera phone; Optical stabilisation delivers pro-level smooth video and reduces light trails for photos up to 2.5× brighter and sharper, even at night³ ⁴ ⁵
- Stay Up to Date with the Latest Tech: Keep your cell phone at the edge of innovation and security with 6x OS upgrades 6 years of security support³ ⁶ ⁷ ⁸
- Immersive AMOLED Display: A wider and smoother 6.7-inch display for a richer, brighter and immersive display; Powered by Super AMOLED and a 90hz refresh rate for vibrant colours and stunning visuals³ ⁹
- Best Performance - 6.7 Inch Super AMOLED Screen for true-to-life viewing, 5000 mAh battery with Super fast charging, On Device Voicemail, clear calls through Voice Focus and Exceptional performance with Exynos 1330.
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy A17 2025 Unlocked 128GB 5G Dual SIM NFC AI built in. Black UK VersionFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Monday, Apr 27Only 5 left in stock.
Samsung GALAXY A26 5G A266B 128GB BlackGet it as soon as Friday, May 8
Samsung Galaxy A17 4G Ai (128GB + 4GB) Black CPU Speed 2.2GHz, 2GHz Size (Main_Display) 169.1mm (6.7" Full Rectangle) / 164.5mm (6.5" Rounded Corners) USB Type-CFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Monday, Apr 27
Product description
The Samsung Galaxy A17 5G combines smart performance with elegant design. Its 50MP AI camera captures stunning photos, while the bright Super AMOLED screen brings everything to life. With Circle to Search, Gemini Live, and smooth 5G speed, it’s built to keep up with your everyday needs. Slim at just 7.5mm and protected by Gorilla Glass Victus, it’s stylish, powerful, and ready for anything.
Product Information
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | Exynos 1330 S5E8535 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Grey |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | [Unknown] |
| EU Spare Part Availability Duration | 6 Years |
| Product Features | Supports Usb Otg, Expandable Memory, Built-In GPS, Mobile Hotspot Capability, Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 2 TB |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Description | 13MP F2.0 |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | AR Emoji,AR Zone,Deco Pic,Food,Fun,Macro,Night,Panorama,Photo,Portrait,Pro,Slow Motion,Video |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Digital Zoom | 10 x |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 192 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 7 x 78 x 164 millimetres |
| Battery Average Life | 2.5 days |
|---|---|
| Phone Talk Time | 47 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 47 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | BeiDou |
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Grey, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Display Resolution | 2340x1080 Pixels |
| Display Pixel Density | 387 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, NFC |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | SIM Ejection Pin, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | mobile photography, entertainment |
| Product Warranty | 1 year seller warranty |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FLHX4FDP |
| Customer Reviews |
4.2 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Charge Time | 85 minutes |
| Battery Power | 5000 Milliamp Hours |
| Effective Video Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 50 megapíxeles |
| Frame Rate | 120 fps |
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 28 February 2026This was a present for my wife, unfortunately it is too complicated for her. But I think it is a good mobile for the price
- Reviewed in the United Kingdom on 20 January 2026Bought this for my wife and she loves it. Very easy to use for her. Nice weight screen size perfect. Photos from the camera are extremely good. I set this up for my wife in minutes it was so easy and intuitive.
- Reviewed in the United Kingdom on 22 January 2026This is my first smartphone and it's great.
- Reviewed in the United Kingdom on 29 November 2025Needed a phone to replace an ageing Samsung Galaxy M31.
I think I have found a replacement.
It is dual sim, but you can only have 1 sim if you want to fit a micro sd card, not 2 sim's + and an sd card. This is what the M31 has.
The model purchased is a 6GB 128GB version.
- Reviewed in the United Kingdom on 5 December 2025Upgrade from 12 to 17. Spot the difference. More than adequate for normal people. And a Black Friday bargain.
- Reviewed in the United Kingdom on 12 November 2025Best phone i have ever had. For the price it is full of features you would normally get on a mire expensive phone.
Top reviews from other countries
Nisha MReviewed in India on 1 January 20265.0 out of 5 stars Ideal for official use
Very good phone
Mohamed riswanReviewed in the United Arab Emirates on 15 November 20255.0 out of 5 stars Good Product
Good product. 100%
SathyamoorthyReviewed in India on 25 October 20255.0 out of 5 stars Best mobile for 5G segment
Superb products. Worth for money
Piyush kumarReviewed in India on 6 November 20254.0 out of 5 stars Good
Good in budget
KavitaReviewed in India on 10 December 20255.0 out of 5 stars Best
Best product
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Grey, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
From Samsung
4.2 out of 5 stars, 69 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- Talk with Gemini about anything you see: Start a conversation with Gemini on your mobile phone, and when words aren't enough, use your camera to share what you see; Instantly get advice and solve problems by showing your world¹
- Sleek, Slim, and Stunning: The Galaxy A17 Samsung smartphone comes in a slimmer and improved 7.5 mm frame with the revamped 2.0 Key Island; The sleek and linear camera cluster provides more style for less bulk and a more elegant design²
- OIS, Clearer Videos & Brighter Photos: Capture memories with this new 50MP camera phone; Optical stabilisation delivers pro-level smooth video and reduces light trails for photos up to 2.5× brighter and sharper, even at night³ ⁴ ⁵
- Stay Up to Date with the Latest Tech: Keep your cell phone at the edge of innovation and security with 6x OS upgrades 6 years of security support³ ⁶ ⁷ ⁸
- Immersive AMOLED Display: A wider and smoother 6.7-inch display for a richer, brighter and immersive display; Powered by Super AMOLED and a 90hz refresh rate for vibrant colours and stunning visuals³ ⁹
- Best Performance - 6.7 Inch Super AMOLED Screen for true-to-life viewing, 5000 mAh battery with Super fast charging, On Device Voicemail, clear calls through Voice Focus and Exceptional performance with Exynos 1330.
Product description
Important information
Energy efficiency class
B
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?












