Buy new:
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: TALKTRADE LTD Sold by: TALKTRADE LTD
Save with Used - Like New
To see the product details, add this item to your basket.
Dispatches from: SUPERDIRECTELECOM LTD Sold by: SUPERDIRECTELECOM LTD
Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Black, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 14 |
| RAM memory installed size | 6 GB |
| CPU model | Exynos 1330 S5E8535 |
| CPU speed | 2.4 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh rate | 90 Hz |
| Model name | SM-A176BZKLINU |
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy A17 2025 Unlocked 128GB 5G Dual SIM NFC AI built in. Black UK VersionGet it as soon as Thursday, May 7
Product description
6.7-inch Super AMOLED display, 90 Hz 50 MP main rear camera with OIS; also 5 MP ultra-wide + 2 MP macro 13 MP front (selfie) camera Exynos 1330 chipset 4GB RAM , 128GB storage 5,000 mAh battery Gorilla Glass Victus front protection; IP54 splash/dust resistance Dual-SIM support; microSD slot for storage expansion up to ~2 TB Side-mounted fingerprint sensor; Bluetooth 5.3, WiFi 5 Promised 6 years of OS upgrades + 6 years of security updates
Product Information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 6 GB |
| Processor Series | Exynos 1330 S5E8535 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Black |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB-C |
| EU Spare Part Availability Duration | 6 Years |
| Product Features | Built-In GPS, Expandable Memory, Mobile Hotspot Capability, Supports Usb Otg, Water Resistant |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 13 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | Food,Hyperlapse,Macro,Night,Panorama,Photo,Portrait,Pro,Slow Motion,Video |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 192 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 7 x 78 x 164 millimetres |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | BeiDou |
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Black, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2340x1080 |
| Display Pixel Density | 387 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | GSM |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Product Warranty | 1 year seller warranty |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | General use, entertainment, on-the-go connectivity |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0FLHZJKW9 |
| Customer Reviews |
3.8 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 5000.0 |
| Effective Video Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 50 megapixels |
| Frame Rate | 50 fps |
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 10 February 2026Great value for a no frills smartphone
- Reviewed in the United Kingdom on 21 January 2026Good budget smartphone. The amazon marketplace seller -Price Factor limited was honest in their communication and acted with speed to completely resolve an important issue.
- Reviewed in the United Kingdom on 21 January 2026Very nice and easy to use .fast delivery and fast to charge
- Reviewed in the United Kingdom on 26 December 2025Easy to use a great phone for it price
Top reviews from other countries
Varsha agarwalReviewed in India on 19 January 20265.0 out of 5 stars Luk wise..features gud
Phone badiya hi. Ap sabhi buy kr sakte hi...mujhe to pasand aya
fatehReviewed in India on 19 January 20264.0 out of 5 stars Samsung
Well
KuldeepReviewed in India on 23 January 20265.0 out of 5 stars Best phone at best prize
Thank you
Indrayani NaikReviewed in India on 8 April 20261.0 out of 5 stars Worst experience
Worst experience. In just one month the phone started to hang. And no support from the company regarding the support
Arijit BanerjeeReviewed in India on 13 December 20255.0 out of 5 stars Great
Great experience and super fast delivery
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A17 5G Smartphone (Black, 6GB+128GB) | 50MP AI Camera | Super AMOLED Screen | Circle to Search | Gemini Live | Gorilla Glass Victus | Slim 7.5mm Body
From Samsung
3.8 out of 5 stars, 48 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- 6.7-inch Super AMOLED display, 90 Hz
Product description
Important information
Energy efficiency class
A_TO_G
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?












