
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone 128GB Graphite
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| CPU speed | 2.91 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Model name | Galaxy A56 |
| Wireless carrier | Unlocked |
| Cellular technology | 5G |
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
SAMSUNG Mobile Phone Galaxy A56 5G Pink 256GBGet it as soon as Monday, May 18
Sustainability features for this productSustainability features
This product has sustainability features recognised by trusted certifications.Conserves energy compared to similar products.As certified by
EU Energy Label provides an indication of a product's energy efficiency and can also give specific data about other relevant features of usage, such as the product's noise emissions or water consumption. This makes it easier for consumers to save money on their household energy bills and contributes to reducing greenhouse gas emissions across the EU and UK. Climate Pledge Friendly is highlighting EU and UK energy label ratings of A, B, and C on the A-G scale only to identify the products which are rated more energy efficient than others.
Product description
SAMSUNG Galaxy A56 5G Smartphone 128GB Graphite
From the brand
-
-
Unlock incredible performance
-
-
Designed for lasting strength
-
-
Match your style
-
-
Hear every layer come alive
-
-
Engineered for perfection
Product Information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Speed | 2.91 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Graphite |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Form Factor | Bar |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | No headphone jack |
| Compatible Devices | Laptop, Personal Computer, Tablet |
| Product Features | 5G |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Item Weight | 198 Grams |
|---|---|
| Item Dimensions | 91.4 x 61 x 0.1 centimetres |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone 128GB Graphite
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Wireless Provider | Unlocked |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | USB |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | USB Cable |
| Manufacturer | SAMSUNG |
| Specific Uses For Product | Everyday, on the go, streaming, browsing, remote work, education, gaming |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DFVHBVLV |
| Customer Reviews |
4.7 out of 5 stars |
| Battery Average Life | 34 Hours |
|---|
| Video Capture Resolution | 4k |
|---|
What's in the box?
Brands in this category on Amazon
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonCustomers say
Generated from the text of customer reviewsSelect to learn more
Top reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 30 March 2026Have been using the phone daily for a few weeks and have not noticed any difference in its ability to upgrade operating system or apps. Works flawlessly and customising it has been very easy. I was a bit apprehensive about it being a UAE model but I have not noticed any difference compared to my previous Nokia phone. The camera is great and can magnify up to 10x. The screen is very responsive and large though it does increase the weight of the phone especially with its glass back. Charging is fast and have not noticed it becoming excessively hot.
All in all, I'm very pleased with it and for £250 it's well worth its money.
- Reviewed in the United Kingdom on 22 April 2026This mobile is great. Extremely quick on 5G and the 1580 chip is perfect. Great value at £262, which is way cheaper than the real asking price of £500. Storage is enough for me at 128GB. Not tested the camera yet, because very rarely use camera on any mobile. Nice, very colourful Amoled screen, with that great 120Htz screen, and it's party piece, which i love is the fingerprint sensor which glows bright white when you touch it, which is awesome. Love that. Thanks amazing for great price, superb delivery speed.
- Reviewed in the United Kingdom on 2 November 2025Bought as a present for my non tech savvy husband.
Transfer from old phone was relatively straightforward.
- Reviewed in the United Kingdom on 4 February 2026This is an unexpectedly superb phone - it really does feel like a flagship model (I'm an ex Pixel owner) at a fraction of the price. The screen is just beautiful, exact and fluid, and apps load fast without lag or stutter. The build quality is excellent, with an aluminium frame and a glass back. Battery life is good - I usually end the day on around 60% - and charging (cable only, unfortunately) is very fast - ridiculously so if you use a 45W charger.
The OneUI interface is simply nicer and more functional than plain Android - I've always found it easier to use than Google's Pixel UI, for instance. One UI 8 streamlines connectivity, too, with handy quick panel settings for WiFi and Bluetooth. I find the storage on this model more than adequate, but there's a 256GB version if you need more
- Reviewed in the United Kingdom on 22 March 2026Purchased the Samsung A56 to replace my A14. It's a good quality sturdy phone and is very reasonably priced. Does what it says on the tin....and is easy to set up...
- Reviewed in the United Kingdom on 9 April 2026Excellent product at reasonable price
- Reviewed in the United Kingdom on 7 April 2026Good value for money, easy to program
- Reviewed in the United Kingdom on 31 March 2026Excellent Samsung phone. Suits all my needs.
Top reviews from other countries
-
carmen ionescuReviewed in France on 25 January 20265.0 out of 5 stars Utilisation simple
Tres bien ,bon rapport qualite-prix,utilisation facile
-
MarcelReviewed in Belgium on 16 January 20265.0 out of 5 stars Levering
Alles ok !
ABLamazonReviewed in Canada on 12 April 20261.0 out of 5 stars Samsung phones not what they were they seem to be trying to take control just like iPhone
I bought another Samsung because the last ones I had were very easy to set up and control this phone has a mind of its own keeps trying to get in the way of everything I'm doing and treats trying to put Samsung's overly controlling system in front of my preferences, and he's constantly preventing me from setting things up the way I want them . It's becoming super annoying and I've only had it 3 days. One basic example is for some reason Samsung decided to use the wrong email and Gmail account and profile to link to this new phone I have been trying for 3 days to get it disconnected from that old profile and reconnected to my current Google profile and Gmail and the phone constantly resists everything blocks everything and forces me to do things like deleting my entire profile so now I don't even have access to that email but it's still insists that that's the one that is linked to this new phone. Another example is when using voice to text or switching back to keyboard text I have to go through three clicks in different panels just to make it switch over whereas on my previous phone it was as simple as pressing the microphone on or off why has Samsung made this such a difficult phone to control I will be sending complaints to them shortly, but in the meantime I'm just trying to get the damn thing to work correctly! A final example is something as simple as after taking a photograph or a video it does not show up in my files folder and I have to do a whole bunch of messing around to try and force it to show up there, whereas in all my previous phones as soon as I created a file of some kind whether it be audio video or document and then went to look in my files folder there it was. Not on this phone!!!
-
Per-åke gustafssonReviewed in Sweden on 21 March 20265.0 out of 5 stars Samsung A56
Mycket bra
-
GIESReviewed in the Netherlands on 22 January 20264.0 out of 5 stars beveliging
Goede smartphone en redelijk geprijsd















