
Samsung Galaxy S25 Handset 128GB - Icy Blue
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android |
| RAM memory installed size | 12 GB |
| CPU model | Snapdragon 8 Elite |
| CPU speed | 4.47 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 75 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh rate | 120. |
| Model name | Samsung Galaxy S25 |
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy S25 AI Smartphone, Galaxy AI, 12GB Memory, 128GB Storage, 50MP Camera, Navy, 3 Year Manufacturer Extended Warranty (UK Version)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Wednesday, Apr 29Sustainability features for this productSustainability features
This product has sustainability features recognised by trusted certifications.Conserves energy compared to similar products.As certified by
EU Energy Label provides an indication of a product's energy efficiency and can also give specific data about other relevant features of usage, such as the product's noise emissions or water consumption. This makes it easier for consumers to save money on their household energy bills and contributes to reducing greenhouse gas emissions across the EU and UK. Climate Pledge Friendly is highlighting EU and UK energy label ratings of A, B, and C on the A-G scale only to identify the products which are rated more energy efficient than others.
Product Information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Processor Series | Snapdragon 8 Elite |
| Processor Speed | 4.47 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | blue |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | standard |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Fingerprint recognition, face recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Compatible Devices | standard |
| Product Features | Basic Phone, Fast Charging Support, Internationally Sourced, Mobile Hotspot Capability, Reverse Wireless Charging |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Material Features | Safe |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | LED |
| Shooting Modes | Portrait |
| Optical Sensor Resolution | 20 MP |
| Digital Zoom | 7 MP |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 301 Grams |
|---|
| Battery Average Life | 150 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 10 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | True |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy S25 Handset 128GB - Icy Blue
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 75 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh Rate | 120. |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Display Resolution | 2340x1080 |
| Display Pixel Density | 416 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G |
| Network Connectivity Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, Wi-Fi |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | Gebruiksaanwijzing, cable of connector. |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | Galaxy S25 |
| Specific Uses For Product | gaming, photography, streaming, video conferencing, home use, office use, car use, outdoor use, traveling |
| Unit Count | 1.0 count |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DY6B7QY3 |
| Customer Reviews |
4.4 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 4000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Charge Time | 60 minutes |
| Battery Power | 3600 |
| Effective Video Resolution | 1080 MP |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Frame Rate | 120 klatek na sekundę |
Product description
Experience the Future with the SAMSUNG Galaxy S25 Immerse yourself in the cutting-edge technology of the SAMSUNG Galaxy S25, a smartphone designed to elevate your digital life. This powerhouse device boasts a vibrant 6.2-inch display, lightning-fast processing speeds, and an exceptional camera system, all meticulously crafted to deliver an unparalleled user experience. Unleash the Power of Performance: Effortlessly navigate demanding apps and multitask with ease thanks to the robust 12GB RAM, ensuring seamless performance even during intensive use. Enjoy ample storage space for your photos, videos, and files with the generous 128GB internal memory. Capture Life´s Moments in Stunning Detail: The SAMSUNG Galaxy S25´s advanced camera system captures breathtaking photos and videos that are true to life. From stunning landscapes to precious moments with loved ones, every detail is preserved with exceptional clarity and vibrancy. Stay Connected at Blazing-Fast Speeds: Experience the future of connectivity with 5G capabilities, enabling lightning-fast download and upload speeds for seamless streaming, browsing, and gaming. Enjoy uninterrupted connectivity with the reliability of 4G LTE. Power Through Your Day with Confidence: The long-lasting battery (4001-5000 mAh) keeps you powered up throughout your busy day, ensuring you stay connected and productive without worrying about running out of juice. Seamlessly Connect and Share: Effortlessly connect to your favorite devices and accessories with Bluetooth technology, enabling you to share files, stream music, and more. The dual SIM functionality provides flexibility and convenience for managing your personal and professional contacts. Technical Specifications: * Operating System: Android * Screen Size: 6.0-6.
From the brand
-
-
Unlock incredible performance
-
-
Designed for lasting strength
-
-
Match your style
-
-
Hear every layer come alive
-
-
Engineered for perfection
What's in the box?
Brands in this category on Amazon
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 16 February 2026Colour: blueVerified PurchaseThis product is worth the money, I recommend it to anyone who is interested in this phone model
- Reviewed in the United Kingdom on 8 February 2026Colour: blueVerified PurchaseI’m delighted with it. The phone feels fast and smooth, and the display is bright and sharp, which makes videos and scrolling very enjoyable.
- Reviewed in the United Kingdom on 17 April 2026Colour: blueVerified PurchasePerfect just what I needed so no complaints from me
- Reviewed in the United Kingdom on 9 January 2026Colour: blueVerified PurchaseThis is a phone designed for US market, has preinstalled Verison firmware and some Verison application.
The seller is so disingenuous not providing this information.
- Reviewed in the United Kingdom on 20 August 2025Colour: MintVerified PurchaseA great phone and affordable as well. The battery tend to run down quickly.
- Reviewed in the United Kingdom on 16 February 2026Colour: blueVerified PurchasePleased with the service! Delivered early and product is perfect!
Top reviews from other countries
-
Manuel MoralesReviewed in Spain on 19 April 20265.0 out of 5 stars Excelente, totalmente nuevo
Colour: blueVerified PurchaseEl teléfono en perfecto estado nuevo, la entrega en el rango de los días indicados por el vendedor. Entrega segura con firma.
-
Arnaud PompierReviewed in Belgium on 31 July 20255.0 out of 5 stars Parfait
Colour: blueVerified PurchaseReçu plus tôt que prévu et moins cher qu'ailleurs, rien à dire, à prendre les yeux fermés.
Zoltan KoranyiReviewed in Germany on 24 March 20265.0 out of 5 stars Good choice!
Colour: blueVerified PurchaseReally good phone! Can say only positive things about it. Personally I find it still a bit too large and heavy switching from a Pixel 4a although it's considered compact size. But it's not hard getting used to it, and it can still be handled with one hand. The Samsung apps were a bit annoying for me not using most of them.
Subir PaulReviewed in Sweden on 13 December 20254.0 out of 5 stars Good
Colour: NavyVerified PurchaseGood
-
Gilbert PAILHEReviewed in Belgium on 27 November 20255.0 out of 5 stars Pas trop grand
Colour: NavyVerified PurchasePas trop grand, super excellent
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy S25 Handset 128GB - Icy Blue
From Samsung
About this Item
- Blue
Product description
Important information
Visible screen diagonal
75" / 191 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?















