
Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Awesome Lightgray, 6x OS Upgrades, Large Display, Long Battery Life (UAE Version)
Purchase options and add-ons
- Select Get your estimated trade-in value to get your device's trade-in value on our partner's site.
- Find your device by choosing your device brand and model or entering the IMEI number (smartphones only).
- Answer a few questions about condition.
- Get your estimated trade-in value.
- Prepare your device: back up your data, log out of apps and accounts, remove security locks and factory reset your device.
- Ship your device for free using the provided label.
- Our partner will verify device condition upon receipt. Final value may vary if condition differs from assessment.
- Get paid on your bank account within 3-5 business days after verification.
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| CPU model | A Series A8 |
| CPU speed | 3.16 GHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh rate | 120 |
| Model name | Galaxy A56 |
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Frequently bought together

Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone 128GB GraphiteFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Friday, May 1
SAMSUNG Mobile Phone Galaxy A56 5G Pink 256GBGet it as soon as Sunday, May 3
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone, Awesome Intelligence, 8GB RAM, 256GB Memory Storage, 50MP Camera, Awesome Lightgrey, 3 Year Extended Warranty (UK Version)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Saturday, May 2Sustainability features for this productSustainability features
This product has sustainability features recognised by trusted certifications.Conserves energy compared to similar products.As certified by
EU Energy Label provides an indication of a product's energy efficiency and can also give specific data about other relevant features of usage, such as the product's noise emissions or water consumption. This makes it easier for consumers to save money on their household energy bills and contributes to reducing greenhouse gas emissions across the EU and UK. Climate Pledge Friendly is highlighting EU and UK energy label ratings of A, B, and C on the A-G scale only to identify the products which are rated more energy efficient than others.
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone, Awesome Intelligence, 8GB RAM, 256GB Memory Storage, 50MP Camera, Awesome Lightgrey, (UK Version) (Renewed)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30Only 5 left in stock.
From the brand
-
-
Unlock incredible performance
-
-
Designed for lasting strength
-
-
Match your style
-
-
Hear every layer come alive
-
-
Engineered for perfection
Product Information
| Operating System | Android |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | A Series A8 |
| Processor Speed | 3.16 GHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | light grey |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Human Interface Types | Touchscreen |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| EU Spare Part Availability Duration | 6 Years |
| Product Features | Internationally Sourced, Main Phone Features, Speicher expandable, Stereo Speakers, Water Resistant, Waterproof |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
|---|---|
| Camera Description | Front, Rear |
| Camera Flash Type | Dual LED |
| Shooting Modes | Portrait |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Item Weight | 0.25 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 10 x 150 x 15 centimetres |
| Video Capture Resolution | 1080p |
|---|---|
| Frame Rate | 60 fps |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|---|
| Supported Satellite Navigation System | GPS |
Feedback
Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Awesome Lightgray, 6x OS Upgrades, Large Display, Long Battery Life (UAE Version)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 2340 x 1080 |
| Refresh Rate | 120 |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 2340x1080 |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 4G, 3G |
| Network Connectivity Technology | 4G, 5G |
| Wireless Network Technology | LTE, UMTS, Wi-Fi |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Box Contents | Samsung Galaxy A56 5G, USB Type-C Cable, Sim Ejection Pin, User Manual |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Series | Galaxy A56 |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Mobile Photography, Gaming |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0DZHLFGM7 |
| Customer Reviews |
4.6 out of 5 stars |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Description | Lithium-Ion |
| Battery Power | 5000 |
| Battery Average Life | 29 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 29 Hours |
| Battery Average Life Talk Time | 29 Hours |
Product description
1. Google is a trademark of Google LLC. Sequences shortened and simulated. Results for illustrative purposes only. Service availability may vary by country, language, device model. Requires internet connection. Users may need to update Android and Google app to the latest version. Works on compatible apps and surfaces. Results may vary depending on visual matches. Accuracy of results is not guaranteed. Works on compatible apps and surfaces, and with ambient music only. Will not identify music coming through headphones or if phone volume is off. Results may vary depending on audio matches. 2. Results may vary based on the images and the object you're trying to remove. 3. Results may vary depending on light condition and/or shooting conditions, including multiple subjects, being out of focus or moving subjects. 4. Maximum length per clip is 90 minutes. Maximum length of combined clips to be edited is 180 minutes. Maximum number of clips to be edited per video project is 60 clips. Accuracy of results is not guaranteed. 5. 50 MP resolution is available on the Galaxy A56 5G's rear Wide-angle camera only. 6. Results may vary depending on shooting conditions including multiple subjects, being out of focus or moving subjects. 7. Compared to the previous model. 8. Requires optimal 5G connection. 5G network availability and actual speed may vary depending on country, region, network provider and user environment. 9. 1,200 nits at HBM (High Brightness Mode). 10. Display received Eye Care Certification by SGS based on its ability to reduce the harmful effects of blue light. 11. Measured diagonally, the screen size is 6.7" in the full rectangle and 6.5" accounting for the rounded corners. Actual viewable area is less due to the rounded corners and the camera hole. 12. Typical value tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 4,905 mAh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. 13. Actual battery life varies by network environment, features and apps used, frequency of calls and messages, the number of times charged, and many other factors. Estimated against the average usage profile compiled by UX Connect Research. Independently assessed by UX Connect Research between 2025.01.16-2025.01.27 in UK with pre-release versions of SM-A566 5G under default setting using LTE and 5G Sub6 networks. NOT tested under 5G mmWave Network. 14. Availability and timing of Android OS upgrades and security updates may vary by device model and market.
What's in the box?
Customer reviews
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 18 February 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseBest price for the phone works as it should
- Reviewed in the United Kingdom on 9 February 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseBrilliant thanks
- Reviewed in the United Kingdom on 5 February 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseNothing really to say other than this phone is brilliant
- Reviewed in the United Kingdom on 3 February 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseExcellent phone
- Reviewed in the United Kingdom on 23 January 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseVery happy with this mobile phone. I bought it to replace Samsung A21s and so far I am impressed.
- Reviewed in the United Kingdom on 22 January 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseExcellent
- Reviewed in the United Kingdom on 7 January 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseMyv2ife purchased this as an upgrade from her a53 which was 3 yrs old. Works well, does everything you would expect from a samsung mobile phone. The price was excellent which helps
- Reviewed in the United Kingdom on 10 January 2026Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseIt was a present, but it looks good
Top reviews from other countries
-
cyril jardinReviewed in France on 28 December 20255.0 out of 5 stars Téléphone
Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseSuper téléphone
-
massimo lopezReviewed in Italy on 23 February 20265.0 out of 5 stars Smartphone a 56 5g
Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseSu questo smartphone poco da dire. Fa esattamente quello che deve in perfetto stile Samsung. Belle foto, fluidità generale ottima, batteria onorevole più che collaudata ( solita 5000 ) schermo 10! Per chi vuole restare in casa Samsung , ne pieno rispetto di un budget dedicato, non c’è scelta migliore!!!
-
CarlReviewed in Sweden on 12 March 20265.0 out of 5 stars Prisvärd
Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseHelt enligt förväntningarna.
-
David Posada ArgudinReviewed in Spain on 20 February 20265.0 out of 5 stars Calidad precio buena.
Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseEl móvil va muy bien, el software va muy fluido.
Richard S.Reviewed in the Netherlands on 9 November 20255.0 out of 5 stars Good phone
Colour: light greySize Name: 8GB + 128GBVerified PurchaseExactly what we expected
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Awesome Lightgray, 6x OS Upgrades, Large Display, Long Battery Life (UAE Version)
From Samsung
4.6 out of 5 stars, 253 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- CELL PHONE
Product description
Important information
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?



![Samsung A56 5G 8-256GB DS Lightgray EU - [Italian, Hungarian, Polish, Romanian, Austrian, Swiss version]](https://cdn.statically.io/img/images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/61Cz4-wIOCL._AC_UL165_SR165,165_.jpg)








