Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Anthracite, 6x Operating System Upgrade, Big Screen, Long Battery Life, 8GB + 128GB (Anthracite)
Purchase options and add-ons
| Brand | Samsung |
| Operating system | Android 14 |
| RAM memory installed size | 8 GB |
| CPU model | Exynos 1280 S5E8825 |
| CPU speed | 2900 MHz |
| Memory storage capacity | 128 GB |
| Screen size | 6.7 Inches |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh rate | 120. |
| Model name | a56_5g |
About this item
- BUY IN AND FIND: Circle to Search with Google feature on Galaxy A56 5G! To see search results on Google, simply circle, highlight or click on an object or text.
Top Brand
Samsung
91% positive ratings from 50K+ customers
100K+ recent orders from this brand
Frequently bought together

Customers who viewed this item also viewed
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone 128GB GraphiteFREE Delivery by AmazonGet it as soon as Friday, May 1
Samsung Galaxy A56 5G Smartphone, Awesome Intelligence, 8GB RAM, 256GB Memory Storage, 50MP Camera, Awesome Graphite, (UK Version) (Renewed)FREE Delivery by AmazonGet it as soon as Tomorrow, Apr 30Only 1 left in stock.
Product Information
| Operating System | Android 14 |
|---|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Processor Series | Exynos 1280 S5E8825 |
| Processor Speed | 2900 MHz |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Colour | Anthracite |
| SIM Card Slot Count | Dual SIM |
| Connector Type | USB Type C |
| Form Factor | Bar |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Sim Card Size | Nano |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Headphones Jack | USB Type-C |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
| Front Photo Sensor Resolution | 12 MP |
|---|---|
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 50 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 3 |
| Number of Front Cameras | 1 |
| Battery Capacity | 5000 Milliamp Hours |
|---|---|
| Battery Power | 4000 |
| Battery Average Life | 29 Hours |
|---|---|
| Phone Talk Time | 29 Hours |
| GPS Geotagging Functionality | False |
|---|
Warranty & Support
Feedback
Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Anthracite, 6x Operating System Upgrade, Big Screen, Long Battery Life, 8GB + 128GB (Anthracite)
Share:
Found a lower price? Let us know. Although we can't match every price reported, we'll use your feedback to ensure that our prices remain competitive.
Where did you see a lower price?
Fields with an asterisk * are required
| Screen Size | 6.7 Inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Refresh Rate | 120. |
| Display Type | AMOLED |
| Maximum Display Resolution | 1080x2400 |
| Display Pixel Density | 385 Pixels Per Inch (PPI) |
| Wireless Provider | Unlocked for All Carriers |
|---|---|
| Cellular Technology | 5G |
| Network Connectivity Technology | 5G |
| Wireless Network Technology | GSM, LTE, UMTS, Wi-Fi |
| Brand Name | Samsung |
|---|---|
| Box Contents | SIM Tray Ejector, USB Cable |
| Manufacturer | Samsung |
| Specific Uses For Product | Gaming, Entertainment |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0F2MJXVHT |
| Customer Reviews |
4.6 out of 5 stars |
| Item Weight | 0.32 Kilograms |
|---|---|
| Item Dimensions | 18 x 10 x 4 centimetres |
| Effective Video Resolution | 1080 Pixels |
|---|---|
| Video Capture Resolution | 4k |
| Frame Rate | 120 fps oder höher |
Product description
BUY IN AND FIND: Circle to Search with Google feature on Galaxy A56 5G! To see search results on Google, simply circle, highlight or click on an object or text.
What's in the box?
Customer reviews
- 5 star4 star3 star2 star1 star3 star80%14%0%0%6%0%
- 5 star4 star3 star2 star1 star2 star80%14%0%0%6%0%
Customer Reviews, including Product Star Ratings, help customers to learn more about the product and decide whether it is the right product for them.
To calculate the overall star rating and percentage breakdown by star, we don’t use a simple average. Instead, our system considers things like how recent a review is and if the reviewer bought the item on Amazon. It also analyses reviews to verify trustworthiness.
Learn more how customers reviews work on AmazonTop reviews from United Kingdom
There was a problem filtering reviews. Please reload the page.
- Reviewed in the United Kingdom on 16 March 2026Colour: AnthraciteVerified PurchaseQuality mobile phone
- Reviewed in the United Kingdom on 18 January 2026Colour: AnthraciteVerified PurchaseA really good, reliable mobile phone.
- Reviewed in the United Kingdom on 27 February 2026Colour: AnthraciteWell pleased with the A56 phone really good quality.thanks cheers.
- Reviewed in the United Kingdom on 16 February 2026Colour: AnthraciteVerified PurchaseI am downgrading my previous review. This is a phone after all and the reception is a joke. My 10 year old cheap Chinese phone has stronger reception than this one. (Same provider, same time&place) Really?
I would downgrade it again - one of the functions I use is "call forwarding" - sometimes it works, most times I get the message "failed to read data", so far I could not cure the issue.
That is two core phone functions that are compromised as far as I am concerned.
Other than that I am very happy with it, set up was easy enough and everything works well and fast.
The only bugbear was the completely unnecessary Samsung account set up blocking me for not knowing the password I had not yet set at this point. I had to go on the PC to fix this. And although not required to start using your phone, that is the impression that bit of software gives you.
Top reviews from other countries
-
johnReviewed in Italy on 18 February 20265.0 out of 5 stars Meraviglioso
Colour: AnthraciteVerified PurchaseTelefono veloce e ottimo. Arrivato 3 giorni in anticipo complimenti al rivenditore
-
Victor osbaldo gomez zuluagaReviewed in France on 3 March 20265.0 out of 5 stars Trop vite la livraison
Colour: AnthraciteVerified PurchaseExcellente et trop vite la livraison 5 étoile
Excellente et trop vite la livraison 5 étoile5.0 out of 5 stars
Victor osbaldo gomez zuluagaTrop vite la livraison
Reviewed in France on 3 March 2026
Images in this review
-
Hubert BruneReviewed in Germany on 17 January 20265.0 out of 5 stars Stabiles Handy
Colour: AnthraciteVerified PurchaseLäuft stabil, gute Haptik, Akkulaufzeit ca. 2 Tage, gute Kameras.
-
MertReviewed in Turkey on 10 December 20255.0 out of 5 stars Bence orta segmentin en iyisi..
Colour: AnthraciteVerified PurchaseTelefon zaten muazzam. Orta segment icindekilerde en iyilerinden diyebilirim. Babama ve birkac arkadasina daha aldirdim. Herkes asiri memnun. Acikcasi apple kullanan birisi olarak gayet tatminkar bir cihaz oldugunu soyleyebilirim.
-
Fatih karaboyunReviewed in Turkey on 7 December 20255.0 out of 5 stars Güzel
Colour: AnthraciteVerified PurchaseGayet güzel kullanıyoruz
Product summary presents key product information
Keyboard shortcut
shift
+
ALT
+
opt
+
D
Product Summary: Samsung Galaxy A56 5G, Android Smartphone, 128GB Storage, 8GB RAM, Anthracite, 6x Operating System Upgrade, Big Screen, Long Battery Life, 8GB + 128GB (Anthracite)
From Samsung
4.6 out of 5 stars, 50 ratings
Customer reviewsAbout this Item
- BUY IN AND FIND: Circle to Search with Google feature on Galaxy A56 5G! To see search results on Google, simply circle, highlight or click on an object or text.
Product description
Important information
Energy efficiency class
A_TO_G
Visible screen diagonal
7" / 18 cm
Feedback
Did you find this product summary feature useful?




![Samsung A56 5G 8-256GB DS Lightgray EU - [Italian, Hungarian, Polish, Romanian, Austrian, Swiss version]](https://cdn.statically.io/img/images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/61Cz4-wIOCL._AC_UL165_SR165,165_.jpg)










